;

ORÖ;Pegasus;

- Hoppá

Fogalmam sincs arról – és lévén újságíró, ez nyilván az én hibám –, hogy pontosan mivel is foglalkozik a Társadalmi Esélyteremtési Igazgatóság főigazgatója; illetve az egész intézmény (amelynek ezek szerint aligazgatói is vannak) valójában milyen tevékenységet folytat. A név alapján persze feltételezhetném, hogy az elesettek, a szegregáltak, a hátrányos helyzetű romák felkarolása, horribile dictu felzárkózási esélyeik javítása lenne a célja, de a főigazgató most lapunk által nyilvánosságra hozott szavaiból nem ez következik.

Sztojka Attila ugyanis – ő az a bizonyos főigazgató – egy év végi rendezvényen csak arról tett tanúbizonyságot, hogy ez a szervezet, amely a Belügyminisztérium egyik intézménye, az Orbán-kormány összes hasonló kreálmányához hasonlóan egyetlen feladatot lát el: a Fidesz szavazótáborának növelése érdekében dolgozik. Hogy milyen módszerekkel, azt az utóbbi időben a kollégánk által folyamatosan követett ORÖ közgyűlések, a kormánypárti vezető kiejtése utáni machinációk pontosan megmutatták.

Mondhatnánk persze, hogy nincs ebben semmi új, az Orbán-rezsim kialakítása tizenkét éve zajlik a szemünk előtt, a cigányság megvásárlására tett kísérletekre is láttunk már elegendő példát. Úgy is fogalmazhatnék: beáraztuk már, hogy ez történik, mint ahogy azt is, hogy a társadalom többségét nem érdeklik az ilyen ügyek, a karaván anélkül is halad, hogy a kutya ugatna.

De itt és most másról, sokkal többről van szó. Olyasmiről, ami a nemrég napvilágra került Pegasus-ügy után különösen ijesztően hat. Sztojka főigazgató – ismételjük meg: a BM egyik intézményének vezetője – a következőket mondta azon az év végi, fideszes romákat egybegyűjtő szállodai rendezvényen: „mindenkiről jönnek hírek”. Aztán érzékeltette, hogy a jelenlévők sem kivételek. BM-esként – magyarázta – „mindenkiről tudok sok mindent. Azt is tudom, hogy mikor beszélt, kivel meg hogyan.”

„Hoppá” – jegyezte meg valaki a jelenlévők közül, és hoppá, mondom én is, már ha egy ilyen, szinte kedveskedő szó kifejezné azt, amit erről a hangsúlyozottan BM-esként kiejtett mondatról gondolok. Természetesen hihetném, hogy csak egy szokásos túlzásról, tetszelgő túlárazásról van szó, hisz az esélyteremtés felelőse éppen arról beszélt, milyen plusz esélyeket tud biztosítani a Fideszre szavazó roma közösségeknek. Ismétlem: lehet, hogy csak egy „költői” túlzásról van szó, hisz egyesek szerint viszonylag csekély az esélye annak, hogy Sztojka a BM lehallgatási jegyzőkönyvei között lapozgathatna. Ugyanakkor éppen a Pegasus kémprogram használatáról eddig nyilvánosságra került információk teszik ijesztővé a Sztojka-féle állítást. Azt tudniillik, hogy mindenkiről tud szinte mindent, azt is, hogy kivel beszélt, mikor és hogyan.

Lássuk be: ez azért több, mint hoppá. Még akkor is, ha csak blöffölt a főigazgató. Mert az ember azt feltételezi, hogy aki külön ki is hangsúlyozza a hovatartozását, az nem beszél a levegőbe. Ez pedig azt a kérdést veti fel: hányan beszélnek, beszélünk nem a levegőbe, hanem egyenesen egy mikrofonba?