Kazahsztán;tiltakozások;üzemanyagár;erőszakhullám;

- Hiába mondott le a kazah kormány, nem csitulnak az elszálló gázárak miatt kirobbant tiltakozások

Lényegében háborús zónává változott az autoriter állam több városa azt követően, hogy a kormány eltörölte a cseppfolyósított gáz hatósági árát.

Több középületet megrohamoztak erőszakos tüntetők Kazahsztánban, miközben a tiltakozási hullám miatt lemondott a kormány

- írja a Reuters.

Az indulatok az üzemanyagárak drasztikus emelkedését követően szabadultak el. Egy kazah blogger élő Instagram-közvetítése azt mutatta, hogy tűz lángol a polgármesteri hivatalban Almati városában, a közelben pedig lövések hangját lehetett hallani. Több videó is kering a neten, melyek szerint a közelben álló ügyészi hivatal is lángra kapott. A képsorok szerint a tüntetők áttörték a biztonsági erők által felállított kordonokat. Utóbbiak válaszul hanggránátokat vetettek be, melyek hangjait az egész városban hallani lehetett. Kassim-Jomart Tokajev elnök szerdán elfogadta a kormány lemondását, egy nappal azután, hogy a rendőrség könnygázzal és kábító gránátokkal több száz tüntetőt szorított ki Almati főteréről.

A Reuters helyszíni tudósítója szerdán azt tapasztalta, hogy több ezeren nyomulnak előre a belváros felé, a biztonsági erők pedig képtelenek őket megállítani. A kazah üzleti lobbicsoport tagjai arról számoltak be, hogy a demonstrálók bankokat, üzleteket és éttermeket is megtámadtak. A helyi egészségügyi szolgálat közlése szerint 190 embert kellett orvosi ellátásban részesíteni. Közülük 137-en rendőrök voltak. A városi hatóságok felszólították a lakosokat, hogy maradjanak otthon. Más városokban is megtámadtak kormányzati épületeket az éjszaka folyamán. Az összecsapásokban 95 rendőr megsérült és több mint 200 embert vettek őrizetbe. 

Az erőszakhullám azt követően robbant ki, hogy a kormány az év elején megszüntette cseppfolyósított gáz hatósági árplafonját. Ez sok kazahot érzékenyen érintett, mivel rengetegen állították át autójukat PB-üzemre, mivel az olcsóbb. 

Mindenesetre a megbízott kabinet tagjaihoz szólva Tokajev arra utasította őket és a tartományi kormányzókat, hogy állítsák vissza az árszabályozást, terjesszék ki azt a benzinre, és más „társadalmilag fontos” fogyasztási cikkekre. Arra is utasította az ideiglenes kabinetet, dolgozzák ki a személyes csődvédelemről szóló törvényt, fontolják meg a közüzemi díjak befagyasztását, valamint vizsgálják meg, miként tudják támogatni a szegény családok lakhatását. 

Több, a tüntetés sújtotta városban szükségállapotot hirdettek ki. Tokajev egyúttal megjegyezte, hazai és külföldi provokátorokat sejt a megmozdulások mögött.

Ballisztikus rakétáról lehet szó.