önkormányzatok;

- Választási évben kevésbé "satuzza" a városokat a kormány

Kompenzációt kapnak a települések, nem sokkal a választás előtt már a kedvesebb arcát mutatja a kabinet a településeknek – prognosztizálható a kormányzat és a Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) egyeztetése nyomán.

 – Ha egy településen van az embereknek munkájuk és jó fizetésük, az minden önkormányzati vezető számára öröm, ezért is fontos, hogy a kis-, és középvállalkozások idén is kedvezményt kaptak az iparűzési adóra, ami segített megőrizni a munkahelyeket. Más kérdés, hogy az így kieső bevételeket viszont fájlalják az önkormányzatok, ezért is kezdeményezték a megyei jogú városok vezetői a kormánynál, hogy valamilyen módon kompenzálják az így keletkező hiányt – mondta lapunknak Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere, az MJVSZ elnöke.

Miként lapunk elsőként megírta, kedden volt az első egyeztetés ebben az ügyben az MJVSZ és a Pénzügyminisztérium között: a kaposvári polgármesteren kívül Péterffy Attila Pécs, Veres Pál Miskolc, Cser-Palkovics András Székesfehérvár, Papp László Debrecen, Kovács Ferenc Nyíregyháza, és Szalay Ferenc Szolnok polgármestere vett részt, valamennyien az MJVSZ választmányának tagjai.

Szita Károly sikeresnek nevezte a Banai Péter Benő államtitkárral folytatott tárgyalást, mert mint lapunknak fogalmazott, a települések igényeik nagy részére kedvező választ kaptak. Így a tavalyi évhez hasonló módon és arányban fogják kompenzálni a kieső iparűzési adó bevételek egy részét: azok a városok, amelyek jelentős adóbevételekkel rendelkeznek, nem részesülnek támogatásban, a közepes mértékű adó bevételekkel bíró települések 75, míg a gyengébbek 100 százalékos kompenzációra számíthatnak, amelyet júliusban és októberben két részletben kapnak majd meg az államtól. Némiképp árnyalhatja a képet, hogy tavaly is hasonló szisztéma szerint kompenzáltak, de – mint azt már megírtuk – Miskolc ellenzéki vezetője szerint a legtöbb ellentételezést mégis a jelentős adóbevételekkel rendelkező Debrecen kapta.

– Előrelépés történt a minimálbérek és a garantált bérminimum, valami az egyéb, önkormányzati intézmények dolgozóit érintő kötelező béremelés terheinek átvállalásában is: az ezzel járó többletköltséget az ígéretek szerint minden önkormányzat számára pótolja az állam. Az emelkedő energiaárak miatti kompenzációs igényük egyelőre annyiban teljesül, hogy az állam ösztönzi az alternatív energiaforrásokkal kapcsolatos beruházásokat – mondta Szita Károly, hozzátéve: Kaposváron például hamarosan biomassza erőmű épül, amivel kiváltják a mostani gázalapú fűtőművet. Szavai szerint végső soron az cél, hogy az állampolgároknak ne kelljen magasabb rezsit fizetniük, az önkormányzatok pedig igyekezzenek saját erőforrásból biztosítani a fűtési lehetőségeket. Az az önkormányzat, amelyik nem tud ilyen jellegű beruházást végrehajtani, egyedi elbírálás alapján kérhet az áremelkedés miatt kompenzációt az államtól.

Jó hangulatú és konstruktív háttérbeszélgetésnek nevezte a keddi találkozót Veres Pál, az ellenzéki vezetésű Miskolc polgármestere, aki szerint a legtöbb pontban az ígéretek szintjén valóban sikerült előzetesen megállapodniuk a tárcával. Egyedül az energiaárak növekedése miatti kompenzáció maradt nyitott kérdés. Az államtitkár azt kérte az önkormányzatoktól, mérjék fel, hogy a közszolgáltatást végző önkormányzati cégeknél – Miskolc esetében ilyen a hulladékszállító, a vízmű és a távhőszolgáltató is – milyen többletkiadást okoz az energiaárak emelkedése: ezeket az adatokat még a héten el kell juttatniuk az illetékes minisztériumba, és ezt követően döntenek majd a továbbiakról – mondta lapunknak Miskolc polgármestere.

A televíziós újságíró Márki-Zay Pétert, az ellenzék miniszterelnök-jelöltjét „szerethető figurának” nevezte.