Így vagy úgy, de az amerikai szenátus január 17-ig szavazni fog a választójogi törvényről, még akkor is, ha ehhez változtatni kell az eljárási szabályokon. Erről Chuck Schumer többségi vezető írt levelet a szenátoroknak, nem csekély felzúdulást okozva. Republikánus kollégája, Mike Lee például rögtön a hatalommal való visszaéléssel vádolta meg a demokrata párti többséget és számon kérte rajta, hogy sutba dobja a közös cselekvésre törekvés Biden elnök által annyit hangoztatott elvét. „Meg kell állítani Schumer katasztrofális tervét!” - követelte, megfeledkezve arról, hogy fordított esetben, amikor a republikánusok voltak csekély többségben, ő is megszavazta az eljárási szabályok hasonló módosítását.
Az éles vita hátterében az áll, hogy az 50:50 arányban megosztott szenátusban szinte mindenhez 60 szavazat kell, ami most, hogy a republikánus kisebbség teljesen elutasítja az együttműködést, megbénítja a cselekvést. Ezért Schumer 50-re, illetve Kamala Harris alelnök döntetlen esetén leadható szavazatával 51-re akarja levinni a döntésekhez szükséges voksok számát. Ironikus, hogy éppen a voksolást megkönnyítő és a választójogot védő törvények elfogadásához kellene eltörölni a mindenkori kisebbség érdekeit szolgáló szenátusi féket. Schumer ezt azzal indokolta, hogy miközben a republikánusok Washingtonban ellenzik az egyszerű többségre való áttérést, azokban az államokban, ahol ők dominálják a helyi törvényhozást, éppen így vezetnek be a választási részvételt nehezítő szabályokat. Márpedig ez hátrányosan érinti a Demokrata Párt amúgy sem túl fényes kilátásait a novemberben esedékes félidős választásokon, ahol a teljes képviselőházról és a szenátorok egyharmadáról döntenek a szavazók.
Schumer tervei szerint a szenátusban legkésőbb a január 17-i Martin Luther King emléknapon eltörölnék a 60 voksos szabályt. Ezt követően azonnal elfogadnák a választási részvételt megkönnyítő, például a szavazás napját munkaszünetté nyilvánító törvényt és a King tiszteletes 2020-ban elhunyt harcostársáról, John Lewisról elnevezett, a kisebbségek választójogát védő jogszabályt.
Csakhogy két demokrata párti szenátor is van, akik, bár helyeslik a javasolt törvényeket, eddig nem támogatták a szenátusi eljárás módosítását. Nélkülük nem működik az elképzelés, ezért elképzelhető, hogy nem végleg, csupán erre az alkalomra változtatják meg a 60 voksos szabályt. További gond, hogy a Capitolium épületében felállított koronavírus-állomáson már minden hatodik-hetedik teszt pozitív eredményt mutat. Ha ez így megy tovább, egyáltalán nem biztos, hogy a törvényhozás működőképes lesz a következő hetekben.