Veszélyben van Magyarországnak a jelentősebb hitelminősítőknél stabilnak hirdetett besorolása. Ennek legfőbb oka az egyelőre megfékezhetetlennek látszó hazai infláció, amely bizonyosan áthúzódik majd 2022-re. Sőt akadnak olyan előrejelzések is, amelyek szerint a pénzromlás mértéke az első félévben még meg is haladhatja a mostanit.
A jelenlegi általános bizonytalanságot jól jellemzi, hogy a drágulás mértékéről a máskor oly magabiztos elemzők - prognózisaik sorozatos kudarca miatt - is csak visszafogottan mernek nyilatkozni. A gazdaság szereplői, a vállalkozók és a lakosság nap mint nap felteszi a kérdést: a pénzromlás felgyorsulásának hol a határa? Az elköszönő év ugyanis fényesen bebizonyította: a pénzügyi stabilitás fenntartásáért felelős MNB már felismerte ugyan, hogy nagy a baj, és feltehetően azt is, hogy az eddigi - főként az alapkamat emelésére irányuló - próbálkozásai eredménytelennek bizonyultak, de a jegybank a saját tehetetlenségét nem meri bevallani.
Matolcsy György elnök a Magyar Nemzetnek adott interjújában mesterien elkente a monetáris politika megbicsaklásáért viselt felelősségét, és míg a más szemében a szálkát is, a sajátjában a gerendát sem felfedezve akként vélekedett: "az infláció – ha nem kezelik – könnyen öngerjesztővé válik. E tekintetben kulcsszerepe van a központi bankok fellépésének. Megfelelő időzítés, határozottság és kiszámíthatóság kell a sikeres terápiához. Féléves késéssel, de a nagy jegybankok is kezdik felismerni ezt. (...) Mi, magyarok a korán ébredők közé tartoztunk: már idén tavasszal, az elsők között hívtuk fel a figyelmet arra, hogy nem szabad alábecsülni a tartós inflációt. (...) Erősen hisszük, hogy ezzel kapcsolatban is tartja magát a mondás: ki korán kel, aranyat lel."
A Monetáris Tanács - elnökének állításával ellentétben - rosszul állította be a virtuális ébresztőóráját: mire álmaiból felébredt, arany helyett vágtató inflációra lelt. Viszont a drágulás mérséklésének receptjére többszöri nekirugaszkodást követően sem sikerült rábukkanniuk. Pedig ezúttal is üdvös lett volna, ha a pénzügyi tárcával karöltve, a központi bankoktól is elvárt módon teszik ezt. Azt, hogy rossz úton járnak, nemcsak az árak 14 éve nem látott száguldása jelzi, hanem az is, hogy a kamatemelések révén nem sikerült kirángatni a forintot a gyenge zónájából. A sikeres terápia receptjét másoknak ajánlgatják, míg a saját "kamrájukban" nem lelnek rá a hozzávalókra. Érthetetlen, hogy Matolcsy György most sem tud mást jövendölni, mint hogy "a júniusban megkezdett, kiszámítható alapkamat-emelési ciklus 2022-ben is folytatódik".
A hitelminősítők szemében egy ország eredménytelen útjának forszírozása aligha vált ki túlzott szimpátiát, ezért változtathatnak majd az utóbbi időre jellemző támogató álláspontjukon. S mivel a kormányzat már aligha teheti meg, hogy az önmagára is rálicitáló választási osztogatását kizárólag a költségvetésből fedezze, ráfanyalodhat az újabb nemzetközi hitelek felvételére. A növekvő kockázati felárat pedig velünk fizettetik meg.