hulladék;gáz;illegális hulladék;szemét;távhő;távfűtés;

- A kormány folytatja a gáztűzoltást

A kabinet a gázkereskedők és az önkormányzatok kontójára igyekszik oldani a tőzsdei árrobbanás okozta távhőválságon.

A kabinet a gázkereskedők és az önkormányzatok kontójára igyekszik oldani a tőzsdei árrobbanás okozta távhőválságon. A hazai földgázkereskedelők közszolgáltatóval, közfeladatot ellátó jogi személlyel vagy távhőtermelővel kötött földgáz-kereskedelmi szerződésüket 2022. április 15-ig egyoldalúan nem módosíthatják azok hátrányára, illetve nem mondhatják fel - döntött a múlt héten a kormány. Emellett arra az esetre, ha a földgázkereskedő korábban megszüntette az önkormányzati távhőcég ellátását, a helyhatóságokat a távhőcég bevételekkel nem fedezett kiadásainak megtérítésére kötelezték.

Mint emlékezetes, a hőt földgázból előállító hazai távhőszolgáltatók a versenypiacon kötötték le a fűtőanyagot, ám az ellátó cégek a tőzsdei gázárrobbanás miatt, különböző indokokkal és eredményességgel, mindenütt igyekeznek kibújni szerződéses vállalásaik - vagyis a gázellátás - teljesítése alól. A probléma leginkább Győrben csúcsosodott ki, ahol az önkormányzati távhőcég, a Győr-Szol nem volt hajlandó kifizetni a Global NRG nevű, zugi hátterű gázkereskedő által az ellátás fenntartása fejében igényelt, több milliárdnyi többletpénzt. Ezután a kereskedő egy elkésett befizetésre hivatkozva, december közepén felmondta a gázellátási megállapodást. Azóta a helyhatóság az eddiginél is több milliárddal magasabb gázárajánlatok elfogadása helyett állítólag az alacsonyabb, hatósági tarifájú, állami gázellátást választotta.

A vírus miatt árokparton marad a szemétA kormány a hét elején kitolta a "Tisztítsuk meg az országot!" nevű, leginkább a szabályellenesen elhelyezett hulladékhalmok állami felszámolását célzó program végrehajtásáról szóló 2020-as határozat határidőit. Eszerint az első végrehajtási ütem, illetve annak második szakasza - eredetileg 2020-as, majd ez év végére halasztott - határidői egyaránt jövő év június 30-ra csúsznak. Az ország területén elhagyott vagy jogellenesen elhelyezett hulladékok felszámolását a koronavírus-világjárvány hátráltatta úgy, hogy a több embert együttesen megmozgató akciók elkerülendők voltak - áll a határozat indoklásában.

Egy cég akarta csak elvégezni a munkát, amely így el is nyerte a tendert.