Ha az önkormányzat rendelkezik ebrendészeti teleppel, akkor saját szervezeti keretei között vagy önkormányzati társulás keretében, illetve ebrendészeti telepet működtető természetes vagy jogi személlyel kötött szerződés keretében biztosítja az ebrendészeti tevékenység ellátását – derült ki a hétfői Magyar Közlönyben megjelent „kóborállat-rendeletből”.
A hivatalosan „a kóbor állat befogásával, tulajdonjogának átruházásával és elhelyezésével kapcsolatos feladatok ellátásának részletes szabályairólszóló kormányrendelet így az önkormányzatok felelősségévé tette a részletes meghatározás szerint a kóbor kutyák és macskák sorsának alakulását.
Ennek egyik lényeges eleme, hogy a kóbor állat tulajdonosa köteles megtéríteni az ebrendészeti telepnek az állat befogásával és elhelyezésével kapcsolatos, a jogszabályban tételesen felsorolt költségeket, a napi tartástól a védőoltáson át az ivartalanításig. Ám ha a kutyát vagy macskát „elcsapó” gazda ismeretlen, azt nem tudják behajtani, akkor a fizetési kötelezettséget át kell hárítani az esetleges örökbefogadóra. Mivel azonban ez a feltétel sokakat elriaszthat, hogy befogadjon ilyen állatot, egy passzus szerint az önkormányzat – ettől eltérően – az örökbefogadó javára kedvezőbb feltételeket állapíthat meg.
A rendelet ugyanakkor kitér arra is, hogy mikor oltható ki a kóbor állat élete, és amint erre az Agrárminisztérium honlapján megjelent keddi közlemény felhívja a figyelmet, egészséges állatok minimális tartási ideje 14 napról 45 napra emelkedik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az állat életét a befogástól számított 45 napig – a meghatározott kivételekkel – tilos kioltani. Az is csak állatorvos végezheti ugyancsak állatorvosi szakvélemény alapján, és fájdalommentesen.
Az új jogszabály 2022 január 1-jén lép hatályba, de az ebrendészetekre, gyepmesteri telepek működésére, a szigorú feltételek teljesítésére fél éves türelmi időt adtak, így a rendeletben foglaltaknak 2022. július 1-től kell megfelelni.
Az agrártárca közleménye újabb sikerként emlegeti a „régóta várt” kóborállat-rendeletet, és újfent megerősítette, hogy Magyarországon tilos a kutyák tartós megkötése. A kormány ezért e rendeleten belül pontosította a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló kormányrendeletet is: korlátozta azokat az eseteket, amikor átmeneti megkötésre sor kerülhet, továbbá a futólánc minimális hosszúságát is meghatározta az állat méretéhez viszonyítva.
Emlékezetes, Orbán Viktor miniszterelnök idén februárban „Hahó, facebookosok!” megszólítással oldalára kitett videón reklámozta a kormány akkori „állatvédelmi konzultációját”, ezzel is alátámasztva, hogy ő bizony meghallgatja a nép hangját.