;

Németország;termesztés;kannabisz;legalizálás;

- „Senkinek sem kell szétszívnia az agyát” – német miniszter a kannabisz legalizálásáról

Cem Özdemir, a mezőgazdasági tárca új vezetője szerint a marihuána termesztésére ugrásra készen állnak a gazdák.

A kendertermesztés németországi felfutásával jár majd a kannabisz legalizálása az új német szövetségi kormány mezőgazdasági minisztere szerint. Cem Özdemir a Bild am Sonntag vasárnapi számában közölt interjúban elmondta, hogy sok gazda „startra készen”  várja, hogy a szövetségi parlament (Bundestag) meghozza a kannabisz legális és ellenőrzött értékesítéséről szóló törvényt.

A Zöldek politikusa utalt arra, hogy  a 16 évi kormányzás után ellenzékbe szorult Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) mereven ellenzi a kannabisz legalizálását, ugyanakkor kijelentette:

„Amint elfogadja a parlament az egészségügyi minisztérium által elkészítendő javaslatot, a német mezőgazdaság is termeszteni fogja ezt a haszonnövényt, és ezt nem tilthatja meg többé a Kereszténydemokrata Unió”

A Német Szociáldemokrata Párt (SPD), a Zöldek és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) december elején hivatalba lépett kormányának programja szerint a kannabiszt a felnőttek számára szabadon fogyasztható élvezeti szerré kell tenni, és ki kell terjeszteni az ártalomcsökkentő programokat, szolgáltatásokat.

A CDU/CSU mellett számos szakértő is ellenzi a tervet, és a rendőrségnél működő szakszervezetek is kételyüket hangoztatták. A tárcavezető szerint viszont nincs ok a felnőttekre vonatkozó tiltás fenntartására. Kiemelte, hogy az engedélyezés nem egyenlő a kannabisz féktelen fogyasztásának ösztönzésével.

„Végre véget ér a kannabisz tiltásának őrülete, de ettől még senkinek sem kell szétszívnia az agyát”– fogalmazott a miniszter.

Cem Özdemir szerint állami felügyelet alatt működő piacot építenek ki, amelyen csak az engedéllyel rendelkező üzletek értékesíthetik az élvezeti szert. Ezekbe az üzletekbe 18 éven felüliek léphetnek majd be. Úgy vélekedett, a reform révén a fogyasztók nem kényszerülnek arra, hogy illegálisan tevékenykedő kereskedőktől vásároljanak, méghozzá olyan terméket, amelynek nem ismerik az összetevőit és a mellékhatásait. A német miniszter szerint a legalizálás „így erősíti a fiatalok és a fogyasztók védelmét, és tehermentesíti a rendőrségünket, amely a kemény drogok feketepiacára összpontosíthat”.

A Nobel-békedíjas dél-afrikai érsek 90 éves volt.