Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indít Lengyelország ellen, mivel szerinte „komoly aggályok” merültek fel a lengyel alkotmánybíróság júniusi és októberi döntései miatt – közölte szerdán a brüsszeli testület. A lengyel alkotmánybíróság június 16-án kimondott döntésében alkotmányellenesnek minősítette az Európai Unió Bírósága által ideiglenesen elrendelt intézkedéseket a lengyel bírák fegyelmi felelősségére vonatkozó szabályozás miatt. Október 7-én a taláros testület pedig azt a döntést hozta, hogy uniós szerződések egyes rendelkezései nincsenek összhangban a lengyel alkotmánnyal.
Az Európai Unió végrehajtó intézményének ezen kívül komoly kétségei vannak a lengyel alkotmánybíróság függetlenségével és pártatlanságával kapcsolatban, mivel szerinte több bíró kinevezése az alkotmányossági felülvizsgálati rendszer alapvető szabályainak megsértésével történt. Az EB szerint így a testület működése már nem felel meg az uniós szerződésekben megfogalmazott követelményeknek. Ugyancsak szabálytalanság és hiányosságok jellemzik az alkotmánybíróság elnökének és alelnökének kinevezését is. Varsónak két hónap áll rendelkezésére, hogy válaszoljon az Európai Bizottság állásfoglalására.
Amint arról lapunk is beszámolt, a bizottság már több kötelezettségszegési eljárást indított a lengyel kormány ellen az úgynevezett igazságügyi reform miatt, és keresetet nyújtott be az Európai Bírósághoz. A lengyel alkotmánybíróság függetlensége iránt pedig az keltett kétséget, hogy a testület elnöke Julia Przylebska, a PiS elnöke, Jaroslaw Kaczynski közeli bizalmasa. Az Európai Bizottság jelenleg is visszatartja a Lengyelországnak szánt több milliárd eurós támogatást az uniós helyreállítási alapból, mert igen komoly aggályai vannak azzal kapcsolatban, hogy az országban betartják-e a jogállamiság elvét.