;

scrum;

- Ez a titka a jól működő scrumcsapat sikerének

Egyre több vállalat dönt a scrum bevezetése mellett, és már nem csak a szoftverfejlesztés területén. Ugyanakkor az átállás sokszor nem hozza meg a kívánt sikert, sőt előfordul, hogy még nagyobb felfordulást, káoszt okoz. Ennek az oka sokszor az, hogy bár a scrum folyamatai, ceremóniái bevezetésre kerülnek, a scrumcsapat valójában nem azonosul az agilis gondolkodásmóddal, vagy a felelősség és hatáskörök nincsenek kellőképpen tisztázva.

A cikkben bemutatjuk, hogy a scrumcsapat tagjainak, tehát a scrum masternek, product ownernek és a fejesztőcsapat többi tagjának milyen felhatalmazásokkal és személyes készségekkel kell rendelkeznie ahhoz, hogy a scrumcsapat valóban sikeresen működjön.

Product owner: több mint közvetítő

A product owner tevékenységének fő célja a termék értékének maximalizálása. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a product ownernek kell megalkotnia a termék vízióját, és biztosítania kell, hogy a termék jellemzői valóban fontosak és értékesek legyenek, mégpedig az érintettek széles köre számára. Ehhez szüksége van vezetői és üzleti ismeretekre: be kell kérnie (vagy néha magának kell elkészítenie) a megfelelő elemzéseket, és értékelnie kell őket, hogy láthassa a piaci trendeket, stratégiát tudjon alkotni.

Tudnia kell meghallgatni az érintetteket, összegyűjtenie, majd priorizálnia igényeiket, majd végül konszenzusra jutni velük abban, hogy mi és mikor kerül megvalósításra. Ez egyben azt is jelenti, hogy a product ownernek jó kommunikációs készséggel kell rendelkeznie: sokszor ugyanis a különböző érdekcsoportok különböző vagy akár ellentétes igényekkel állhatnak elő.

Gyakori hiba, hogy a terméktulajdonost csupán közvetítőként kezelik – olyan emberként, aki csak a csapat és a többi stakeholder (menedzsment, ügyfél stb.) közti párbeszédet hivatott megkönnyíteni. Sajnos ez nem elegendő, a terméktulajdonosnak megfelelő felhatalmazással kell rendelkeznie ahhoz, hogy kritikus döntéseket hozzon, még akkor is, ha ezek a döntések néha népszerűtlenek.

Ugyanakkor, mint mindig, itt is szükséges megtartani az arany középutat: bár a product owner rendelkezik döntéshozatali jogokkal, nem feladata, hogy irányítsa a csapat többi tagjának tevékenységét. A scrumcsapatnak önszerveződőnek és autonómnak kell maradnia. 

Scrum master: az ő terméke maga a csapat

A scrum master tevékenységének a célja, hogy segítsen a csapatnak a lehető legjobban működni. Ez magában foglalja, hogy meg kell védenie a csapatot a működést gátló, zavaró külső tényezőktől. Például nem engedheti, hogy a termék más érintettjei kérésekkel bombázzák a csapatot, ezzel megosztva a figyelmüket, de a csapat tagjai közt kialakuló konfliktusok rendezésében is segítenie kell.

Ezenkívül az ő feladata betartatni a ceremóniák kereteit, és megtanítani a csapatot a scrum hatékony alkalmazására. Arra, hogy hogyan használják ki lehető legjobban a módszertan kínálta lehetőségeket a lehető legértékesebb termék létrehozására. A jó scrum master szolgáló vezetői mentalitással rendelkezik: mentor, coach, facilitátor és tanító egyben.

Sajnos egyesek hajlamosak leértékelni a scrum master szerepét arra hivatkozva, hogy nem vesznek részt a termék tényleges elkészítésében. Valójában a scrum masternek mégis van egy saját terméke: ez pedig a jól működő csapat. A scrum masternek éppen ezért képesnek kell lennie felismerni és összehangolni a csapattagok erősségeit, gyengeségeit a közös cél elérésének érdekében. Nem könnyű szerep az övé, hiszen sokszor kemény beszélgetésekben kell részt vennie, a saját napirendjét feladva a projekt sikerének érdekében. 

Fejlesztőcsapat: az együttműködésen a hangsúly

A fejlesztőcsapat egy önszerveződő, keresztfunkcionális csapat, amelyben minden olyan szerepkör és kompetencia megtalálható, amely szükséges a projekt befejezéséhez. A csapat tagjai között tehát megtalálhatók a tervezők, programozók, tesztelők, de a termék értékesítéséhez szükséges ismeretekkel rendelkező, például sales-, online marketing vagy SEO-szakértő is. A csapat tagjai felelősek a funkciók folyamatos leszállításáért. És bár a terméktulajdonos által felállított prioritások jelölik ki, hogy mely funkciók kerüljenek fejlesztésre, minden mást önállóan dönthetnek el. Ez azt jelenti tehát, hogy amikor a product backlogból kiválasztanak egy megvalósításra váró funkciót, közösen határozzák meg, hogy milyen módon fogják azt fejleszteni.

Az autonómia ilyen magas szintje szoros köteléket alakít ki a csapat tagjai között, amely segít a pozitív munkakörnyezet és a kreatív megoldások kialakításában. Mivel a csapat tagjai a product owner által folyamatosan értesülnek az ügyfelek igényeiről, gyorsan tudnak óriási értéket létrehozni már igen rövid idő, mondjuk egy hónap alatt is.

Ugyanakkor a scrum team önszerveződő jellege miatt olyan csapattagokra van szükség, akik hajlandóak a munka tulajdonjogának megosztására és a többi taggal történő folyamatos kooperációra. Alkalmazkodóképes, magas szakértelemmel rendelkező csapattagok kellenek, akik képesek szinergikusan működni, és elvonatkoztatni a merev, hierarchikus működéstől. 

Egy színvonalas képzés óriási javulást hozhat

A legtöbb probléma tehát abból adódik, hogy a csapat tagjai vagy a szervezet többi szereplője nem képes azonosulni az agilis mindsettel, vagy nincsen tisztában a scrum módszertan alapjaival. Az is gyakori, hogy nem tisztázottak a szerep-, hatás- és feladatkörök.

Ilyen esetben hatalmas javulást hozhat egy célzott képzés, például a Proman Consulting Kft. átfogó agilis alapképzése, a gyakorlati szemléletű scrum master képzés vagy a product owner képzés. Az utóbbiak különlegessége, hogy a hallgatók a cég saját fejlesztésű szimulációján keresztül gyakorlati tapasztalatot is szereznek feladataikról és a felmerülő problémák megoldási lehetőségeiről. 

Érdekes lehet elképzelni, vajon hogyan szólhattak a zenész slágerei a felcsúti arénában.