Ipsos;közvélemény-kutatás;fiatalok;2022;2021;

- Ipsos: a magyarok kétharmadának nehéz éve volt, de a többség bizakodva várja a jövőt

A legfrissebb felmérés szerint különösen a fiatalok hozzáállása pozitív, szebbnek látják a világot.

A felnőtt lakosság negyede számára volt boldog és sikeres év a 2021-es. A többség bizakodva néz az újévre, míg egy 8 százalékos kisebbség az ideinél is nehezebb időszakra számít. A fiatalság az átlagnál jóval optimistább – derül ki az Ipsos Népszavához eljuttatott legfrissebb, az idei évet és a jövőre vonatkozó várakozásokat összegző felméréséből.

A piackutató társaság havi rendszerességű, országosan reprezentatív Omnibusz kutatásával tárta fel egy dinamikusan változó munkaerőpiac lakossági várakozásait: „Erőteljesen megoszlanak a vélemények Magyarország elmúlt évéről, de összességében elmondható, hogy kisebbségben vannak azok, akik számára boldog volt 2021.”

Megjegyezték, ezek az eredmények összhangban vannak a nemzetközi What Worries the World kutatás legfrissebb értékeivel is. Arra a kérdésre, hogy milyen évet zárt és mit vár a következő évtől, a megkérdezettek 70 százaléka azt válaszoltra, hogy nehéz éve volt, míg 26 százalékuk 2021-et boldognak és sikeresnek értékelték. Összesen a válaszolók 56 százaléka vár ugyancsak sikeres és boldog, de legalábbis könnyebb időszakot 2022-től.

A részleteket tekintve: a 40 év alattiak harmada nyilatkozott úgy, hogy boldog és sikeres év van mögötte, míg az életkor növekedésével egyre negatívabb kép rajzolódik ki: a 60 év feletti lakosság 78 százléka már egy nehéz időszakról számolt be. Általánosságban kijelenthető, hogy a férfiak optimistábban látják az elmúlt évet, mint a nők (32 százalék vs. 20 százalék), és hasonlóképp magas, 35 százalékos az elégedettek aránya a legjobb anyagi helyzetűek körében.

A fiatalság mellett a nők, valamint a rossz anyagi helyzetűek és az alacsony végzettségűek tekintenek különösen pozitívan 2022-re. Az is kiderült, hogy  a lakosság 17 százaléka vette kezébe sorsa irányítását, vagy váltott kényszerből munkahelyet 2021-ben, és minden negyedik magyar (24 százalék) tervez más állást az újévben.

A felmérés arra is rámutatott: a fiatal felnőttek rugalmasabbnak bizonyulnak, az 55 százalékos sokasági átlaghoz képest csak 37 százalék nem váltott és nem is tervez váltani. Idén minden negyedik 30 év alatti lakos került új munkahelyre, és ötből kettő tervez 2022-ben máshol szerencsét próbálni. Ezen túl legnagyobb arányban a szakmunkás végzettségűek és az észak-alföldi lakosok (23-23 százalék) mentek át más munkaadóhoz 2021-ben, míg a jövő évben főként a legfeljebb 8 általánossal rendelkezők és a Dél-Alföldön élők (38 százalék és 33 százalék) terveznek váltani.

Évi több tízmilliárdnyi közpénzt igényel a 2014-es közműtarifák fenntartása, illetve a tavaly Mészáros Lőrinctől állami kézbe került Mátrai Erőmű légszennyezési költsége.