;

raktár;kínai;lélegeztetőgép;koronavírus;

Képünk illusztráció.

- Több kórházban küzdöttek a meghibásodott, esetenként füstölő kínai lélegeztetőgépekkel

Megdőlni látszik a sablonválasz, hogy a lehető legrosszabb helyzetre is fel akartunk készülni, azért vettünk meg mindent válogatás nélkül.

Sok kórházban rengeteg kínai lélegeztetőgép még ma is a raktárakban áll azok közül, amelyeket a kormány szerzett be 300 milliárd forintért, összesen 16 ezer darabot – írja a Direkt36. Belső forrásuk szerint már a kezdetekor jelentkeztek a gondok:

„2020 májusában a járványügyi operatív törzs egyik reggeli ülése után feszengő hangulatban zajlott egy találkozó az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság zuglói épületében.”

Mint kiderült, itt vagy tucatnyi magyar szakembert, elsősorban lélegeztetőgépekre szakosodott cégek vezetőit, műszertechnikusait hívta össze a kormány, amelynek egyik tisztviselője elmondta: „a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) lélegeztetőgépek ezreit hozta be Kínából, és valakinek üzembe kell helyeznie ezeket”. Majd ezután behoztak a terembe egyet-egyet az országba érkezett típusokból mutatóba, és kérték, hogy adjanak árajánlatot a munkára.

A beszerzett gépek sorsával, azok utólagos osztogatásával a Népszava is rendszeresen foglalkozott. A Direkt36 írása szerint egyébként „olyan bőséges a készlet, hogy ha valamelyik elromlik, javíttatás helyett inkább kibontanak egy másikat. A lélegeztetőgépek több kórházban is meghibásodtak, egy dunántúli kórházban például több készülék füstölni kezdett, amikor csatlakoztatták a hálózathoz, a Dél-pesti Centrumkórházban pedig be sem tudták üzemelni őket. Még a legjobbnak tartott kínai típus, a VG70-es gyártója is több figyelmeztetést adott ki tavaly saját terméke hibái miatt – hol a szoftverben volt hiba, hol a kézikönyv tért el a készülékek valós felszereltségétől. 

Felidézték, a Szijjártó Péter vezette tárca kínai hátterű cégeken, maláj, magyar vagy szlovák vállalkozásokon keresztül vásárolt nagy tételben, de már a szerződésekből is látszik, hogy az így beszerzett készülékek nemcsak kiemelkedően drágák, hanem a magyar félre nézve súlyosan előnytelenek és elnagyoltak is voltak.

„Az egyik szerződésben – amelyet az Európa Ázsia Kereskedelmi és Befektetési Kft.-vel kötöttek, és csaknem 51 millió dollárról (16,5 milliárd forintról) szólt – még az is szerepel, hogy a vevő előzetesen és kifejezetten lemond a késedelmi kötbér és hibás teljesítésből eredő jogainak érvényesítéséről, valamint tudomásul veszi, hogy a termék gyártójának nincs európai vezérképviselete, ezért a javítás, csere a szokásosnál hosszabb ideig, akár két hónapig is eltarthat”– idézték az elképesztő kitételeket.

A szerződések többsége 4-5 oldalas, néhányban ugyan kikötöttek 12 hónapos jótállást, de további részleteket nem határoztak meg, másokban pedig még ennyi sem szerepel, csupán a szállítás kérdéseiről rendelkezik részletesen. Van olyan szerződés, amelyben a KKM még az európai piacra lépéshez kötelező, a szabályoknak való megfelelőséget jelző tanúsítvány, azaz CE jelölés nélküli lélegeztetőgépekre is igent mondott.

„Itt az történt, hogy – kis túlzással – minden, amire valaki azt mondta, hogy lélegeztetőgép, az érkezett is az országba”– mondta egy a Direkt36-nak nyilatkozó szakember.

A KKM általános válasza szerint a lélegeztetőgépek beszerzésével Magyarország a lehető legrosszabb helyzetre is fel akart készülni, „így nem fordulhatott elő az, hogy valakinek ne jusson lélegeztetőgép, egyúttal arra is lehetőség nyílt, hogy a stratégiai készleten felüli mennyiséget értékesítsük, illetve arra is, hogy segítséget nyújthassunk más országoknak.” Hozzátették, hogy „az általuk beszerzett összes lélegeztetőgép „beüzemelve, életmentésre tökéletesen alkalmas állapotban átadásra került az Országos Kórházi Főigazgatóság részére”.

Különleges fellépővel zárta idei évadát a Kormányinfó: amolyan karácsonyi ajándékként kedden maga Orbán Viktor válaszolt az újságírók kérdéseire.