;

Lungo Drom;ORÖ;

- Farkasok

Megesküdött, hogy soha nem fog a Lungo Dromra szavazni, inkább éhen hal – mesélte kiábrándultan az Országos Roma Önkormányzat egyik tagja arról a képviselőtársáról, aki nemrég úgy döntött, mégis inkább a kormánypárti Lungo Drom táborához csatlakozik. Nincs egyedül ezzel.

A Fidesszel szövetségben lévő szervezet két évvel ezelőtt elbukta az országos választást, és még a múlt hónapban is kisebbségben volt az ORÖ-ben. A közgyűlés ekkor szavazott arról, hogy ki vezesse a parlamenti választáson a roma nemzetiségi listát. Farkas Félix, a Lungo Drom – értsd: a Fidesz – jelöltje veszített Agócs Jánossal, az ORÖ elnökével szemben. A lista vezetőjének jó esélye van rá, hogy a nemzetiségeknek járó kedvezményes mandátum révén teljes jogú képviselővé váljon az Országgyűlésben. A tét nem kicsi. A Fidesz, amelynek politikai portfóliájából fájdalmasan hiányzik a képesség, hogy elviselje a számára kedvezőtlen demokratikus döntéseket, beindította a gépezetet.

A Lungo Drom mondvacsinált indokokkal megtámadta az eredményt, de a Fővárosi Törvényszék elutasította a panaszt. Az Alkotmánybíróság viszont ebben a játékban is készséges partnernek bizonyult, és nyakatekert okfejtéssel az egész választást alaptörvény-ellenesnek nyilvánította. Az ORÖ most hétvégén tartott rendkívüli közgyűlésén a Lungo Drom már kényelmes többséget tudhatott maga mögött. A képviselők egy része cserben hagyta a saját szervezetét, átpártolt a másik oldalra. „Van az a pénz…” – mondogatták többen. A Lungo Drom azt szavaztatott meg, amit csak akart. Így aztán a megismételt választáson már a kormánynak kedves jelölt lesz a favorit.

A Lungo Drom elnöke változatlanul Farkas Flórián fideszes országgyűlési képviselő, akit azonban a nagy vihart kavart, korrupciógyanús ügyei miatt elrejtettek a nyilvánosság elől. Helyette azt a Farkas Félixet tolták előrébb a táblán, aki két cikluson keresztül anélkül volt a roma nemzetiség parlamenti szószólója, hogy akár csak halványan bírálta volna a kormányt.

Minőségi változásról nem beszélhetünk.