;

Németország;Nagy-Britannia;szigorítás;koronavírus;omikron variáns;

- Az omikron variáns átírja Európa idei karácsonyát is

Németország szigorítja a beutazást Nagy-Britanniából, Londonban pedig egy miniszter lemondásához vezetett a rendkívüli egészségügyi helyzet.

A német hatóságok járványügyi szempontból a legkockázatosabb területek közé sorolták szombaton Nagy-Britanniát a koronavírus omikron variánsának gyors terjedése miatt, és december 20-i hatállyal jelentősen megszigorították az Egyesült Királyságból érkezőkre vonatkozó beutazási szabályokat - ismertette a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI).

Nagy-Britannia úgynevezett vírusvariáns övezetté nyilvánítása hétfő hajnalban lép hatályba, és az RKI szerint előreláthatólag 2022. január 3-ig érvényben marad, hacsak nem hosszabbítják meg. A szabályok szerint a légi-, vasúti és hajózási társaságok lényegében csak német állampolgárokat, illetve Németországban élő személyeket szállíthatnak haza az Egyesült Királyságból. Minden visszaérkezőre, így a beoltottakra és a gyógyultakra egyaránt kéthetes karanténkötelezettség vonatkozik, amely negatív koronavírus-teszttel lerövidíthető.

A német kormány egyébként ugyancsak szombaton járványügyileg fokozottan kockázatos területté nyilvánította Franciaországot és Dániát. Norvégiát, Libanont és Andorrát pénteken vették fel a lajstromra, ahonnan viszont lekerült Bulgária, Észtország, Lettország, Albánia, Észak-Macedónia és Moldova.

Nagy-Britanniában azonban pénteken rekordot döntött több mint 93 ezer esettel a fertőzöttek napi száma, és szombaton is csaknem 90 ezer fertőzöttet regisztráltak. Mindezzel párhuzamosan növekszik a kórházakban kezelt koronavírusos betegek száma. Félelmetes ütemben terjed az omikron variáns is: szombaton 10 059 esetet azonosítottak, ami háromszorosa a pénteki adatoknak. Az Egyesült Királyságban összesen mintegy 25 ezer omikron vírusmutációval fertőzött személyt tartanak nyilván, Londonban pedig, ahol már a delta helyett az omikron variáns a domináns, Sadiq Khan polgármester egészségügyi vészhelyzetet hirdetett.

A járványügyi helyzet politikai vihart is okozott a szigetországban, azonnali hatállyal lemondott Lord David Frost, a brit kormány Brexit-ügyi államtitkára. Frost a brit kormány „általános irányvonalával”, mindenekelőtt az omikron koronavírus-változat terjedésének megfékezésére érvénybe léptetett - a kormányzó Konzervatív Párton belül általánosságban is rendkívüli ellenállással fogadott - korlátozásokkal indokolta távozását.

Lord Frost lemondásának hírét először a Mail on Sunday című vasárnapi konzervatív brit tömeglap online kiadása közölte, kormányzati forrásokat idézve. Az újsághírben még az szerepelt, hogy az államtitkár már egy hete közölte Boris Johnson miniszterelnökkel távozási szándékát, de Johnsonnak sikerült rávennie Lord Frostot, hogy januárig maradjon posztján.

Frost azonban - alig burkolt bírálattal illetve a miniszterelnököt a megállapodás kiszivárogtatása miatt - szombati keltezésű levelében azt írta: csalódottan nyugtázta, hogy távozásának terve szombat este nyilvánosságra került, és ezért mond le azonnali hatállyal. Frost szerint ugyanis „meg kell tanulni együtt élni a koronavírussal”.

A rendkívül gyorsan terjedő omikron vírusváltozat megfékezésére a brit kormány a minap szigorításokat rendelt el, köztük azt, hogy az éjszakai szórakozóhelyekre és a nagy tömegeket vonzó rendezvényekre csak oltási igazolás vagy friss negatív koronavírus-teszt felmutatásával lehet belépni.

A brit intézkedések ellen, ahogy arról a Népszava is beszámolt, nagy ellenállás tört ki a brit kormányzópárt tagjai között, és a korlátozások miatt szombaton tüntetések is voltak Londonban. Lapunk szombaton ismertette az ünnepekre az omikron variáns terjedése miatt elrendelt a más országokénál szigorúbb hollandiai szigorításokat is.

Szombati korlátozások elleni tüntetés Londonban

A nem alapvető fontosságú árucikkeket forgalmazó kereskedelmi egységek január közepéig zárva tartanak, míg az oktatási intézményeknek január 9-ig kell zárva tartaniuk.