;

Fidesz;2022;Új Egyenlőség;

- Még nem dőlt le a Fidesz mítosza

Félrekezelt járvány és romló gazdasági mutatók az egyik oldalon, bőséges anyagi erőforrások és lojális intézményrendszer a másikon; a Fidesz egyelőre nem vesztett érdemben a népszerűségéből, de jövőre aligha tud olyan kényelmesen választást nyerni vagy alkotmányozó többséget szerezni, ahogy ezt korábban megtehette – mondja Szűcs Zoltán Gábor politológus.

Bár a kormány járványkezelése súlyos elvi tévedéseken alapult (alábecsülték például az újabb Covid-hullámok veszélyét, rengeteg dolgot eltitkoltak, túlbecsülték saját teljesítőképességüket), a Fidesz-KDNP rövid távon könnyen megúszhatja a támogatottság jelentős csökkenését. A többi között erről beszélt az Új Egyenlőség legfrissebb podcastjában Szűcs Zoltán Gábor politológus. Az okok közé sorolta, hogy a kormánypártok ellenőrzésük alatt tartják a média jelentős részét és olyan politikai környezetet hoztak létre, amelyben – a társadalom bizonyos rétegeiben – szinte lehetetlenné vált az elszámoltathatóságuk.

– A társadalom elfogadta, hogy több tízezer ember halála normális része az ország működésének és a járványkezelésnek, ez a Fidesz szempontjából óriási szerencse. Persze rengeteg pénzt pumpáltak abba, hogy meggyőzzék a közvéleményt: jól mennek a dolgok. Így nagy költségek árán ugyan, de egyensúlyban maradt az általuk felépített politikai konstrukció.

A választási rendszer eltorzult, a politikai intézményrendszer a Fidesz felé elfogult, az anyagi erőforrásoknál összehasonlíthatatlanul nagyobb a kormánypártok előnye az ellenzékhez képest, illetve sok olyan intézkedést hoztak, amivel csökkentik az ellenzék mozgásterét. Mindezt úgy, hogy közben sok külső körülmény elkezdett az Fidesz ellen dolgozni: kedvezőtlenné vált a nemzetközi környezet, nem akar összeállni a tervezett szélsőjobboldali európai pártszövetség, az ellenzék pedig megszervezte és lebonyolította az előválasztást, amely százezreket mozgatott meg.

– Ledőlt a Fidesz uralmának egyik legfontosabb pillére, az, hogy az ellenzék képtelen a közös cselekvésre. És a Covid ugyan nem eredményezte a népszerűségvesztést, továbbá nem volt gazdasági összeomlás sem, de az eladósodottság növekedése, a költségvetési hiány és az infláció tartós emelkedése miatt a mozgástér és a szétosztható pénz szűkült. Vagyis az a kényelmes helyzet, ami 2014-ben és 2018-ban is megvolt a Fidesz számára, már nem létezik, vagy legalábbis jelentősen romlottak a feltételek – fogalmazott Szűcs Zoltán Gábor, aki szerint olyan kényelmesen választást nyerni vagy alkotmányozó többséget szerezni, mint ahogy ezt korábban megtehették, a jövő évi választásokon nem lesz lehetséges.

Az ellenzék szerinte leginkább abban bízhat, hogy az emberek számára vonzóbb politikai alternatívát tudnak bemutatni, és abban is, hogy az előválasztás lebonyolításával erősíteni tudták azt a képet, hogy képesek a kormányzásra.  

A Semmelweis Egyetem megteszi a szükséges lépéseket.