érettségi;Sümeg;közokirat-hamisítás;

Képünk illusztráció

- Hamis érettségi, sok millió közpénz Sümegen - A bíróság ítéletet hirdetett

A fideszes polgármester élettársának érettségije ügyében tavaly ősszel indult nyomozás közokirat-hamisítás miatt.

Az ügyészségi indítványnak megfelelően a pécsi bíróság keddi ülésén elkobozta Szabó Krisztinának, a Sümegi Kistérségi Járóbeteg Szakellátó Központ korábbi vezetőjének, Végh László fideszes sümegi polgármester élettársának a hamis érettségi bizonyítványát. Ez alapján az érintett egyetemek Szabó felsőfokú végzettségét igazoló papírjait is visszavonhatják, s ezzel bebizonyosodott, hogy a városvezető párja megfelelő végzettség híján jogtalanul lett kinevezve a szakellátó központ vezetőjének, ahonnét szintén jogtalanul vett fel több tízmillió forint fizetést és béren kívüli járandóságot.

Szabó Krisztina érettségije ügyében tavaly ősszel indult nyomozás közokirat-hamisítás miatt: a gyanú szerint hamis papírokkal felvételizett a Pécsi Tudományegyetemre. A fideszes polgármester élettársa egy tapolcai gimnáziumba járt, ahol azonban sok hiányzása és rossz tanulmányi eredménye miatt nem érettségizhetett. A budapesti Belvárosi Esti Gimnázium, mely elvileg 1995-ben kiállította a nevére a bizonyítványt, 2000-ben megszűnt, s az intézmény Fővárosi Levéltárban őrzött iratai között sehol sem szerepel Szabó neve.

A matúra hiány alapvetően nem jelentene gondot, csakhogy a polgármester élettársa 2015 óta az önkormányzat és a kistérségi társulás – mindkettő vezetője Végh László volt – tulajdonában álló Sümegi Egészségügyi Szolgálat Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetőjeként dolgozott, s valójában nem rendelkezett a munkakör betöltéséhez szükséges felsőfokú, szakirányú végzettséggel, csak papíron. A botrány kirobbanása után Szabó és a polgármester tagadta a vádakat, sőt a koronavírus miatti veszélyhelyzetet kihasználva a polgármester idén márciusban saját hatáskörben a duplájára emelte élettársa fizetését.

Lapunknak ezt azzal indokolta, hogy csak a törvényi előírásnak tett eleget a béremeléssel. Az általa hivatkozott jogszabály valóban előírt kötelező minimumot bizonyos vezetői posztok esetében, csakhogy egyúttal megfelelő végzettséghez is kötötte azok betöltését, aminek viszont Szabó nem felelt meg. Ezzel Végh László is tisztában lehetett, hiszen az ügyészség áprilisban vádat is emelt élettársa ellen, aki viszont még ezek után sem mondott le posztjáról, bukásához az időközben az új fideszes választókerületi elnök, Navracsics Tibor erőteljes fellépése is kellett: szeptember közepén Szabó távozott a központ éléről, Végh pedig lemondott a kistérség vezetéséről. A polgármester élettársa még ekkor sem ismerte el a hamisítást, s lejárató kampánynak titulálta az ellene zajló eljárást, Végh pedig egyenesen politikai ellenfeleit tette felelőssé a kialakult helyzetért. A bíróság azonban nem ellenzéki kekeckedésként ítélte meg a hamis érettségi ügyét.

Szabó mindenféle indokkal késleltetni próbálta az eljárást. A keddi tárgyalási napon – ahogyan sok esetben az önkormányzatot is a korábbi fideszes országgyűlési képviselő és zuglói polgármester, Papcsák Ferenc ügyvédi irodája képviselte – kiderült, el akarta érni, hogy a bírót zárják ki az eljárásból, sőt polgári pert is indított ellene – sikertelenül. A tárgyaláson – melyről a hallgatóság soraiban ülő sümegi ellenzékiektől értesültünk – az ügyész hamisítványnak nevezte az érettségi bizonyítványt – hozzátéve, Szabó nem is érettségizhetett volna, ugyanis három tantárgyból megbukott –, a megszűnt gimnázium vezetője pedig állította, a polgármester élettársa sohasem volt az intézményük tanulója. Szabó Krisztina továbbra is az áldozat szerepét játszotta, s szerette volna visszakapni az érettségi bizonyítványát, melyről azonban a bíróság kimondta, hogy hamis, ezért elkobozták, hogy átadják megsemmisítésre a kormányhivatalnak. Ha az ítélet jogerőre emelkedik, az érintett egyetemek folytathatják a felsőfokú végzettséget igazoló dokumentumok visszavonása ügyében indított eljárásukat, melyet a bírósági verdikt megszületéséig felfüggesztettek.

A bírósági ítélet után megkerestük Végh László polgármestert, s arra voltunk kíváncsiak, visszafizetteti-e a városnak azt a több tízmillió forintot, melyet Szabó Krisztina éveken keresztül jogtalanul vett fel fizetésként és egyéb béren kívüli juttatásként. Arra is rákérdeztünk, a polgármester tervezi-e, hogy lemond a városvezetői posztról, miután az ügyben folyamatosan hazudott? Cikkünk megjelenéséig nem érkezett tőle válasz. 

Nem az omikron hozza a megváltást: gyorsabban terjed, és nagy százalékban kikerüli az oltásokkal szerzett immunvédelmet.