;

kosárlabda;rekord;NBA;

- Finomság az NBA-ben: Curry, show!

Stephen Curry megdöntötte Ray Allen csúcsát: immár a Golden State Warriors játékosának nevéhez fűződik a legtöbb hárompontos az észak-amerikai kosárlabda-bajnokságban.

Percekig állt a játék, amikor Curry berámolta pályafutása 2974. tripláját, pedig a meccset nem is San Franciscóban játszották, hanem a New York Knicks otthonában. Mégis felállva tapsolt a komplett Madison Square Garden, ott volt a helyszínen a korábbi két csúcstartó, Ray Allen, és az immár szakkommentátorként dolgozó Reggie Miller, berohant a pályára mindenki, hogy meglapogassa a 33 éves zseni vállát és közös képek készüljenek, úgyhogy nem sokban különbözött a szitu, mint amikor 1969. november 19-én Pelé bevágta a Vasco de Gama kapujába az 1000. találatát.

Curry 2021. december 14-i rekordja sok tekintetben még bámulatosabb. Pelé óta akadt még megannyi zseniális gólszerző a futballban, hogy ne menjünk túl messzire (az időben), Romario is „ezredes lett”, és most meg itt van nekünk Leo Messi és Cristiano Ronaldo, de ők meg ketten vannak, ketten emelkednek a komplett mezőny fölé, Curry viszont úgy hajigálja a kosarakat a Union Square-ről, mint más az üres sörös dobozokat a kuka mellől: meg sem közelíti senki!

Currynek ez csupán a 12. idénye, 789 alapszakaszmeccs kellett neki, hogy felrohanjon a csúcsra. Az eddigi rekorder Allen csaknem kétszer ennyi mérkőzéssel jutott 2973-ig. A háromszoros NBA-bajnok, kétszer a liga legértékesebb játékosának választott irányító dobásai tényleg embertelenek. Az biztos: tanulni, utánozni képtelenség. Amit ma egy atlétából ki tudnak hozni, azt kihozzák, elképesztően ruganyos, erős, ókori szobrokat idéző testfelépítésű gladiátorok repkednek a palánk alatt (tessék csak megnézni az éppenséggel görög, 211 centis, 110 kilós erőcsatár Giannis Antetokounmpót), ma már mindenki zsákol, blokkol, tempózik, erre ott van köztük Curry, aki meg mindenhonnan betalál.

Konkrétan mindenhonnan. Az hogy a saját térfeléről, nála természetes. December elején a San Antonio Spurs elleni hazai meccs bemelegítése során felment a lelátóra, és a folyosóra kivezető alagút szájából, a palánk vonala mögül dobta a labdát a gyűrűbe.

Ezek után kell-e csodálkoznunk azon, hogy amíg ő színre nem lépett, Kobe Bryant tartotta a 8,2 méternél távolabbról elért sikeres dobások csúcsát 211-el. Ő meg most 703-nál jár (az NBA-ben a hárompontos vonala 7,2 méterre van a kosártól).

J. R. Smithnek három olyan meccse van, amelyen legalább 10 darab triplával végzett. Curry 22 ilyet számlál.

Az idén 75 éves liga történetében még senki nem zárt úgy, hogy elérte volna a meccsenkénti 5 tripla átlagát. Curry négyszer.

Ray Allen a 2005/06-os szezonban 269 hármast suvasztott a gyűrűbe. Akkoriban ez hallatlan nagy szám volt. Aztán jött a 188 centis „kölyök”, és a 2015/16-os kiírásban meg sem állt 402-ig.

„Megváltoztatta a játékot. Sokan próbálják utánozni, de hát utánozhatatlan” – mondta róla edzője, Steve Kerr, aki maga is elég jól tripladobó volt, de hát játékosához képest senki nem az. „A stafétát tovább adtam, és a legjobb kezekbe került” – szögezte le Allen. „Most szálltam le Dallasban, erre látom, megdöntötte a csúcsot, ráadásul, hogy még kultikusabb legyen, a Madison Gardenben tette. Gratulálok, barátom” – üzente LeBron James, a liga másik hatalmassága.

Maga az ünnepelt is elragadtatta magát, amennyiben kijelentette: „Sosem akartam azt mondani, hogy minden idők legjobb dobója vagyok. De most, hogy megvan ez a csúcs, igen, kijelenthetem!” Hozzátette, a 3000-es álomhatárt is át fogja lépni: „Annyi hármast akarok dobni, hogy soha senki ne legyen képes utolérni”.

Jelen állás szerint úgy fest, nemcsak ő, csapata is befoghatatlan. New Yorkban 105-96-ra nyertek, ezzel mérlegük 23-5 a bajnokságban, amellyel magasan a legjobbak az NBA-ben.

Persze, mindez és a rengeteg hármas fabatkát sem ér majd, ha a rájátszásban elvéreznek a döntőig vezető úton.    

A sportembert, akit édesanyja kísért el a jeles eseményre, Károly herceg, II. Erzsébet elsőszülött fia ütötte lovaggá.