A fonyódi Balaton Áruház utcai bejárata mellett még kint a tábla, mely az általános, a telefonos és a jogi félfogadás időpontjait is sorolja, s a második emeletre irányít, ha valaki N. Gábor önálló bírósági végrehajtó irodáját keresi. Két szinttel feljebb viszont csak egy, a folyosó végi közjegyzői iroda melletti ajtóra hevenyészve kiragasztott A4-es lap fogad, mely felett már csak emlék a hajdani névtábla: „Az ügyfélfogadás határozatlan ideig technikai okok miatt szünetel”.
– Ilyen finoman ritkán írják le, ha valaki sittre kerül – jegyzi meg elmosolyodva az egyik üzlet dolgozója, jelezve, pontosan tisztában van vele, hogy üzletszomszédja vastagon érintett a Magyar Bírósági Végrehajtói Karral (MBVK) kapcsolatos korrupciós botrányban. Szomszédja azért kénytelen „technikai szünetet” tartani, mert egyike annak a hét végrehajtónak, akik az ügyészség szerint komoly összeget fizettek kinevezésükért. „A Fonyódi Járásbíróság mellett működő önálló bírósági végrehajtó 2021. június 7. napján 42 677 000 forintot adott át összesen a Kar elnöke részére, mely összegekből dr. Völner Pál is részesült.”
A fonyódi önálló bírósági végrehajtói pályázati felhívás a Hivatalos Értesítő 2019. augusztus 30-i számában jelent, N. Gábor kilenc társával együtt – ahogyan ezt a MBVK hivatalos oldala fotókkal is dokumentálta – 2020. február 5-én vehette át kinevezését. A 10 meghirdetett álláshelyre – két zalaegerszegi, egy-egy veszprémi, kisvárdai, hajdúszoboszlói, zirci, nyírbátori, keszthelyi, ceglédi és fonyódi – összesen 278-an pályáztak, vagyis elég komoly konkurenciát kellett leküzdeniük a nyerteseknek. Akik közül ketten, a fonyódi és a ceglédi kinevezett jelenleg letartóztatásban vár a sorsára.
A 36 éves jogász végzettségű N. Gábor amúgy a végrehajtói cégét alig két héttel korábban, január 22-én jegyeztette be, s az Opten adatbázisából kiderül, nem véletlen volt hajlandó komoly anyagi áldozatot hozni – legalábbis az ügyészség szerint – a kinevezésért cserébe: működésének első évében, egészen pontosan 11 hónap alatt 107,99 millió forintos árbevételt ért el, melyből az adózott eredménye 42,6 millió forint volt. Ami megegyezik az idén júniusban kifizetett kenőpénz összegével.
– Itt a múlt héten még húszan jártak ki-be – állítja az amúgy a helyi fideszes polgármester érdekeltségéhez tartozó fonyódi üzlet- és irodaház egyik boltjának tulajdonosa a végrehajtói iroda forgalmáról, s bevallja, nem is vette észre, hogy lekerült a névtábla az ajtóról. Pedig már N. Gábor helyettesítőjét is kijelölték, siófoki kollégája vette át a körzetét, ottjártunkkor alkalmazottai éppen molnárkocsival hordták be az aktás dobozokat az új, első emeleti irodába, ám nemcsak nyilatkozni nem akartak, de fotózni sem engedték magukat. Megkerestük a siófoki irodát is, ám csak annyit árultak el, határozatlan időre kapták a megbízást a fonyódi helyettesítésre.
– Ha megkapirgálják a végrehajtásokat, mások is bajba kerülnek, mert nem hiszem, hogy a gyerek egyedül elviszi a balhét – mondja egy helyi informátorunk. –Mert volt itt a városban néhány érdekes végrehajtás, amikor igencsak áron alul jutottak hozzá egyesek ingatlanokhoz. Amúgy a végrehajtót nem igen lehetett itt látni, Pesten lakik, az emberei csináltak mindent. Nem tűnt olyannak, mint aki nagy lábon él, legalábbis külsőségekben nem nagyzolt, viszont eléggé nagy arca volt, s minden létező ügyre rámozdult, s kihajtotta belőle a maximumot.
A helyieket láthatóan megmozgatta az eset, a fonyódi Facebook-csoportok szinte mindegyikében sok hozzászólást generált a hír, hogy előzetesbe került a helyi végrehajtó. A hozzászólók nagyjából ugyanazt erősítették meg, amit a helyszínen megtudtunk, akadt, aki szerint nem egyszer törvénytelenül járt el a végrehajtó, például vállalkozói számlát tiltatott le magántartozás miatt, amit amúgy az eljárás kezdetére már ki is egyenlítettek.