Jelen piaci helyzetben nem látszik szükségesnek a naperőművek Metárnak nevezett állami támogatása - közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak a harmadik úgynevezett Metár-pályázat sikeres lebonyolításáról szóló közleménye kapcsán megkeresésünkre Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke. A Metár keretében megújulós - lényegében kizárólag napelemes - erőművet tervező beruházók ajánlatait versenyeztetik és az előre meghatározott keretig a legolcsóbb ártermelési áramárat ajánlók nyernek. Esetükben, ha az áramtőzsde a győztes termelési ár alá esik, az állam a különbözetet a megtérülés idejéig megtéríti. Ugyanakkor, ha a piaci ár a győztes által megajánlott tarifa fölé nő, a különbözetet a cégnek kell befizetnie.
A kérdés jelen piaci helyzetben kiváltképp élesen vetődik fel. Míg a frissen lezárult, harmadik Metár-kiírás során győztes 57 darab - 183 megawattot képviselő - napelempályázat kilowattóránként átlag 17 forintos áramtermelési árral nyert, a piacon az energiaár-robbanás nyomán az áram jelenleg 65-70 forintért értékesíthető. Mivel Kiss Ernő egyelőre nem ismer olyan Metár-nyertest, amely megvalósította volna beruházását, eddig értelemszerűen nem merült fel a napelemek Metár-támogatására elkülönített állami keret elköltése. Ugyanakkor a befektetők a mostani piaci helyzetben naperőművük átadása után - bankjukkal egyeztetve - könnyen "kiléphetnek" a Metárból.
Ebben az esetben a pályázaton nyertesnél tartósan magasabb piaci áramárakban bízva lemondhatnak a támogatási rendszer nyújtotta előnyökről, így a nyereség harmadára rúgó Robin Hood-adó eltörléséről, valamint a biztos árról és áramátvételről. Bár Kiss Ernő hosszú távon is magas áramárakra számít, ez nyilván nem borítékolható.