Nem állítom, hogy a nyelvi innováció járta át Orbán Viktor gondolatait, amikor hétfőn a parlamentben Jakab Péternek válaszolt. Boldog Mikulást, mondta a miniszterelnök, amiben legfeljebb annyi volt az újítás, hogy most nem Boldog Karácsonyt kívánt, mint tette ezt négy évvel ezelőtt.
Márpedig, bár Orbán már egyre többször csúszik bele a régi sablonokba, azért nem annyira igénytelen, mint ez a mostani poén mutatja. Mellesleg az a négy évvel ezelőtti viccelődés nagy nevetést váltott ki az ő hálás közönsége soraiban – lásd még: 133 bátor ember -, most viszont még egy mosolyt sem láttam a képviselők arcán. Amúgy pedig ez a mostani jakabpéteri kiszólás eléggé durva volt, a pártelnök konkrétan lemaffiázta a Fideszt és annak vezetőjét. Lássuk be, erre nem a legfrappánsabb válasz a Boldog Mikulást…
Ennél, ismétlem, többre képes a kormányfő. Ha csak nincs a fejében olyan ismeret, ami féket rak a nyelvére, megfontoltabbá teszi. Márpedig a keddi történések ismeretében talán nem túlzó a feltételezés: Orbán hétfőn már tudta, hogy másnap milyen hírbomba fog robbanni. Vagyis egy pillanatig se higgyük, hogy ő maga is csak az újságokból értesült arról, Polt Péter mivel gyanúsítja parlamenti államtitkárát, igazságügyi miniszterhelyettesét, Völner Pált.
Sőt: az is megkockáztatható, hogy az ügy már régóta ott hullámzott a legmagasabb Fidesz-funkcionáriusok körében, és megakadályozhatatlanul tört a nyilvánosság felé. Ismerjük a kormánypárt technikáit, gyakorlatát, így aztán tudjuk azt is, hogy ilyenkor náluk az első lépés az elhárítás, a kármentés, a titkok udvarába söprés. Ez történt Borkai Zsolt és Szájer József esetében is, mindkét alkalommal csak akkor léptek, amikor az már teljességgel elkerülhetetlenné vált. Borkainál ráadásul még akkor is megvárták a választásokat, kivárták, hogy a volt olimpiai bajnokot megválasszák újra polgármesternek, és amikor ez megtörtént, csak akkor vették le a sakktábláról. De említhetném Kaleta Gábor esetét is: akkor kizárólag a külföldről érkező információk emeltek gátat a teljes titoktartás elé.
Nyilván most sem történt másként. A Völner elleni nyomozásról tudnia kellett Orbánnak, de papírforma szerint Varga Juditnak is. A miniszterelnök tehát a másnap kirobbanó botrány ismeretében semmiképp sem mehetett bele Jakab vagy bárki más kioktatásába. Lám, most Völner korábbi, az ellenzéket korrupcióval vádoló szavai is visszahullanak a fejére.
Az persze nagy kérdés, hogy a hatalom képviselői miért nem tudták rejtve tartani Völner korrupciós érintettségét. Honnan, kitől és hogyan szivároghatott ki az információ, amely Polt Pétert gyors lépésre késztette? Eljutott a hír valamelyik újsághoz? Túl közel járt a megoldáshoz Hadházy Ákos? Akár ez, akár az történt, a veszélyhelyzetről értesült a Fidesz, illetve Orbán. Hogy ebben már segített-e nekik a Pegasus vagy sem, azt szintén homály fedi. Az azonban biztos, hogy Orbán Viktor hétfőn a parlamentben tisztában volt vele, mi vár rá. Minden, csak nem egy boldog Mikulás.