;

Új-Zéland;dohányzási tilalom;

- Új-Zélandon betiltják a dohányzást a következő generációtól

Akik most 14 évesek, vagy fiatalabbak, már törvényszegést fognak elkövetni, ha a ma még megendgedett korba lépve füstölni kezdenek.

Az új-zélandi kormány csütörtökön elfogadta a szigetország cigarettamentesítéséről szóló tervet, amit hamarosan a parlament is megszavaz majd. Az új törvény fokozatosan fog életbe lépni, évről évre nő a majd a korhatár, egyre idősebbnek kell lenniük azoknak, akik legálisan vásárolhatnak dohányterméket. A kormány azt szeretné, ha az elkövetkezendő négy évben teljesen dohányfüst mentessé válna az ország, ezért más indézkedéseket is beveztnek a dohányzás megengedhetetlenné és elérhetlenné tétele érdekében. A lehető legalacsonyabbra csökkentik a dohánytermékek nikotin tartalmát, minimális lesz a legális árusítóhelyek száma, és növelik a leszokást segítő szervezetek költségvetését. Az új törvény viszont nem szigorítja az e-cigaretta árusítást. Új-Zélandon a dohányzás okozza a legtöbb, egyébként megelőzhető halálesetet, és minden negyedik rákos megbetegedés is erre vezethető vissza.

,,Biztosra akarunk menni, hogy a fiatalok soha ne kezdhessenek el dohányozni, ezért bűnnek minősül majd dohányt eladni gyerekeknek vagy azzal ellátni a fiatalok csoportját. Akik most 14 évesek, már nem fognak tudni legálisan cigarettát venni” - nyilatkozta Ayesha Verrall, Új-Zéland egészségügyi minisztere. A szigetország dohányzóinak aránya 2018-ra egy évtized alatt, 18 százalékról 11,6 százalékra csökkent. Ez a maori és a pasifika közösségek estében még jóval magasabb: előbbiek 29, utóbbiak 18 százalékban dohányoznak még ma is. 

A közegészségügyi szakértők üdvözölték az új politikát. ,,Új-Zéland ismét vezeti a világot, ezúttal egy egyedülálló terv bevezetésével, amely révén 2025-re füstmentessé tenné az országot. Ez valóban sorsfordító” - jelentette ki Natalie Walker, az Aucklandi Egyetem Addiktológiai Központjának igazgatója. Egy 19 ezres, gimnazisták körében végzett felmérés szerint a dohányzást egyre inkább az e-cigaretta váltja fel a fiatalok körében, sok olyan is használja, aki soha sem füstölne. 20 százalékuk egyszer vagy gyakrabban e-cigizik naponta, többségük magas nikotintartalmú párlatot szív.

A tervezet ellenzői szerint a nagyon lecsökkentett nikotintartalom arra fog késztetni, hogy több dohányterméket vegyenek ugyanannak a hatásnak a hatásnak az elérése érdekében, de Verrall szerint az alacsony tartalom mértékét tudományos alapokon határozták meg, és ez bizonyítottan segíti a leszokást. Mások aggodalmukat fejezték ki, hogy nőni fog a cigaretta feketekereskedelem. A kormány beismerte, hogy ez valós probléma, bizonyítékok vannak rá, hogy az utóbbi években a csempészet nőtt és erősödtek a szervezett bűnözői csoportok. A törvény véglegesítése jelenleg társadalmi viták során most zajlik, egy részét 2022-ben tervezik elfogadni, az életkori korlátozás 2023-ban lépne érvénybe.

Hazánkban csökken, de nem eléggé a dohányosok számaAz egészségtudatosság terjedése és a dohányzás visszaszorítására tett intézkedések az elmúlt időszakban megtették hatásukat, a dohányzók száma az Európai Unióban 9, Magyarországon pedig 8 százalékponttal (36 százalékról 28 százalékra) csökkent az elmúlt 15 évben. Ezzel az eredménnyel a 21. helyen áll Magyarország az Unióban, ahol jelenleg az emberek kevesebb mint negyede dohányzik - olvasható az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet közleményében. Bár hazánkban csökken mind a gyermekek (13-15 éves), mind a 18-34 éves fiatalok dohányzása, de a férfiaknál, a 18-34 évesek körében a legmagasabb a dohányzók aránya (36 százalék). Az is aggasztó továbbá, hogy emelkedik az új típusú nikotintartalmú és dohánytermékek kipróbálása és használata a 13-15 évesek és a fiatal felnőttek körében. Magyarországon a dohányzók átlagosan mintegy 40 százaléka szeretne leszokni, ez az arány korcsoportonként változó, jellemzően a 45 év felettieknél magasabb. Az intézet 2019 évi felmérése szerint a dohányzók több mint fele (56 százalék) a saját egészsége érdekében, 25 százaléka a cigaretta ára miatt hagyta abba a dohányzást.

Jelenleg 6939 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 573-an vannak lélegeztetőgépen.