;

Pintér Sándor;Völner Pál;Pegasus;

- Pintér: Nem tudok több ezer oldalas lehallgatási anyagokról

A belügyminisztert a nemzetbiztonsági bizottság ülésén kérdezték.

„Nem tudok több ezer oldalas lehallgatási anyagokról meg egyebekről”

– fogalmazott a belföldi elhárítást és a szakszolgálatot is felügyelő Pintér Sándor belügyminiszter a Parlament nemzetbiztonsági bizottsága előtt a Völner-ügy kapcsán. AA kérdés azért került elő, mert a hvg.hu megírta, hogy a Völner-ügyet a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) gombolyította fel, jelentős operatív megfigyelés nyomán.  Pintér annyit mondott: egyértelmű szabályai vannak, ha egy országgyűlési képviselőt vonnak ellenőrzés alá. Ilyenkor az Országgyűlés elnökét erről tájékoztatni kell. Miután az Országgyűlés elnöke ilyen tájékoztatást nem kapott, ilyen feladatot nem hajtott végre sem az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) sem a szakszolgálat. A Völner-ügy kapcsán ugyanakkor megjegyezte: az ügyben immáron az ügyészség folytatja a vizsgálatot, erről nem tud információt adni.

Hibátlanul, szakmai törvényes szabályoknak megfelelően és eredményesen ellátták a feladataikat a nemzetbiztonsági szervek – mondta Pintér Sándor, aki ugyanakkor a Pegasussal kapcsolatos ellenzéki kérdések zömét ezúttal is csak zárt ülésen volt hajlandó beszélni.

A belügyminiszter a polgári titkosszolgálat munkája kapcsán kiemelte, hogy a szolgálatok titkosszolgálati védelmet láttak el a pandémia idején, így az egészségügyi intézetek zavarmentes működésében is szerepet játszottak. „A kibertér volt ami kiemelkedő feladatot rótt ránk” – mondta Pintér, aki szerint ez is eredményes volt, mivel nem sikerült senkinek megzavarni az egészségügyi ellátást, hiszen az EESZT működik és a gyógyszerellátás is zajlik. (Azt nem tette hozzá, hogy a kormányzati egészségügyi informatikai tér (EESZT) a járvány idején több alkalommal bénult le időlegesen, a kormányzat szerint külső támadás miatt.)

A választások kapcsán Pintér Sándor úgy fogalmazott: az elmúlt időszakban felmerült nemzetközi szinten egy-egy ország választásánál, hogy külső hatalmak próbáltak beleszólni az informatikai rendszerek kapcsán. Mivel a mi választásunk papíralapú, a szavazatok összeszámlálása a pártok képviselői végzik, ebbe informatikai eszközökkel nem lehet beleszólni. „Én itt kevés veszélyhelyzetet vélek felfedezni.”

Szerinte a választásoknak inkább egészségügyi kockázatai vannak. A belügyminiszter leszögezte: amennyiben a tavaszi választásokra sem csillapodna a járvány, úgy is végre tudjuk hajtani a választásokat, ilyen feltételek mellett is. Pintér Sándor példaként említette Németországot ahol egy magas pandémiás helyzetben is problémamentesen le tudták bonyolítani a választást. „Abban bízom legalább olyan jó szervezők vagyunk mint a németek” – fogalmazott.  

Szijjártó az izraeli gyártó NSO-ról azt hitte, hogy a Nemzeti Sport OnlineA nemzetbiztonsági bizottság ülésén képviselői kérdésre válaszolva Szijjártó Péter azt állította, hogy a hírszerzést folytató Információs Hivatal (IH) nem vásárolta meg, nem üzemeltette a többek között újságírók, ellenzékiek, civilek ellen bevetett izraeli Pegasus nevű kémszoftvert. A miniszter azzal érzékeltette, hogy számukra mennyire ismeretlen volt ez az eszköz, hogy amikor először hallott az izraeli gyártó NSO-ról azt hitte, hogy a Nemzeti Sport Online-ról van szó, majd – élcelődött tovább – arról kérdezte a hírszerzést, valami előfizetési probléma van-e. A bizottság ellenzéki tagjai arról is kérdezték Szijjártót, milyen konkrét információk alapján utalt nemrégiben arra, hogy az Egyesült Államok beavatkozhat a magyar választásokba. A miniszter szerint a Financial Times rosszul idézet őt. Azt mondta, hogy „mi itt élünk, itt mindig a szélrózsa minden irányából próbáltak ránk nyomást gyakorolni. Erről szólt a történelem. Ezeket hol kommunikációsan, hol más eszközökkel lehet kivédeni.” (A Financial Times tudósítója kifejezetten arra kérdezett rá, hogy tart-e a kormány attól, hogy az USA Magyarországon is élesítheti a korrupciós ügyekre bevezetett Magnyitszkij-törvényt, erre született ez a miniszteri válasz – A szerk.) Szijjártó szerint ugyanakkor „kommunikációs térben” ma is lát olyat, amit belpolitikai beavatkozásnak lehet tekinteni. Így szerinte vannak nagykövetségek, amelyek nálunk újságcikkeket finanszíroztak, illetve szintén bizonyos nagykövetségek Facebook-oldalakat tartanak fenn, amelyekre Szijjártó szerint „kormányellenes” tartalmak kerülnek ki. Miközben a miniszter a kárpátaljai magyar kisebbségről szólva hosszan ostorozta az ukrán vezetést, ezúttal is feltűnően kerülte, hogy bármi bírálót mondjon Oroszországról. Sőt, feltűnően kerülte, hogy kiejtse az ország nevét.

A szocialisták szerint a Fidesz most nem csak szavakban, de tettekben is zéró toleranciát hirdethetne a korrupció ellen.