UNICEF;járvány;

- A koronavírus az elmúlt 75 év legnagyobb globális válsága a gyermekek számára

A járvány miatt növekvő szegénység és egyenlőtlenségek soha nem látott mértékben fenyegetik a gyermekek jogait. Jövőre 525 millió kiskorú szorul majd humanitárius segítségre.

Világszerte nincs egyetlen olyan gyermek, aki ne érezné a járvány okozta negatív hatásokat – állapította meg az ENSZ Gyermekalapja fennállásának 75. évfordulóján. Egyre több gyermek nem részesül megfelelő oktatásban, egészségügyi ellátásban, nem jut elegendő élelmiszerhez, kényszerül gyermekmunkára vagy gyermekházasságra, vagy küzd súlyos mentális problémákkal a járvány vagy a karanténintézkedések következtében. A pandémiával veszélybe kerültek mindazon eredmények, amelyek a szegénység elleni küzdelem, az egészségügyi ellátás, az oktatáshoz való hozzáférés, a táplálkozás, gyermekvédelem vagy éppen a mentális jóllét területén mutatkoztak. A válság ráadásul ma is az eleve krízishelyzetekben élőket érinti a legrosszabbul, különös tekintettel a gyermekekre.

Az aktuális jelentés becslése szerint a pandémia és a karanténintézkedések miatt jelenleg

• 100 millióval több gyermeket érint az úgynevezett „többdimenziós szegénység”, ami 10 százalékos növekedés 2019-hez képest.

• Körülbelül 60 millióval több gyermek él pénzügyi szegénységgel sújtott háztartásban, mint a járvány előtt. 2020-ban több mint 23 millió gyermek nem részesült életmentő, alapvető védőoltásokban – ez a szám csaknem 4 milliós növekedés 2019-hez képest, és a legmagasabb az elmúlt 11 évben.

• A járvány csúcsán 1,6 milliárd diák nem járt iskolába világszerte az iskolabezárások miatt.

• A 10–19 éves serdülők több mint 13 százalékának nem kielégítő a mentális állapota, miközben 2020 októberére a világ országainak 93 százalékában kritikussá váltak (átmenetileg megszűntek) a mentális egészségügyi szolgáltatások.

• A gyermekmunkások száma világszerte 160 millióra emelkedett – ez 8,4 milliós növekedés az elmúlt négy évben – és további 9 millió gyermeket fenyeget az a veszély, hogy 2022 végéig munkára kényszerülnek a szegénység növekedése miatt.

• 50 millió gyermek szenved az alultápláltság legveszélyesebb formájától, a sorvadástól, és ez a szám 2022-ig 9 millióval nőhet.

Az UNICEF előrejelzései szerint 2022-ben 1,2 milliárd ember, köztük mintegy 525 millió gyermek szorul majd humanitárius segítségre.

„Még a legoptimistább forgatókönyv szerint is legalább hét-nyolc évbe telik, amíg helyreállnak a koronavírus előtti állapotok” – mondta Henrietta Fore, az UNICEF ügyvezető igazgatója. Felhívta a figyelmet arra, hogy a világjárvány megszüntetése és a gyermekek romló egészségi állapotának visszafordítása érdekében fontos a koronavírus elleni védőoltás igazságos és méltányos elosztása.

Ami lehet, hogy másképp is viselkedik, mint az eredeti variáns.