Az Egyesült Nemzetek Szervezetének békefenntartói kézzelfogható különbséget hoznak emberek millióinak életébe naponta. Egy olyan korban, amikor láthatóak az egyre romló biztonsági és politikai folyamatok, több mint 120 ország több mint 87000 békefenntartója törekszik arra, hogy életeket mentsen, megelőzze a konfliktusokat és megteremtse a tartós béke feltételeit. Teszik mindezt úgy, hogy közben egyre gyakrabban válnak támadások célpontjaivá.
A békefenntartók részei a globális békébe és biztonságba való kollektív befektetésnek, amelynek működése a békefenntartásban részt vevő partnerek elkötelezettségén alapszik. Partnereink többek között a tagállamok, a Biztonsági Tanács, a Közgyűlés, a befogadó országok, a regionális és a nemzetközi szervezetek, és közülük mindegyik egyedi képességgel rendelkezik a világ legbonyolultabb helyzeteinek megoldására.
Amennyiben az ENSZ által végzett békefenntartás a nemzetközi közösség leghatékonyabb eszköze arra, hogy hozzásegítse az országokat a béke eléréséhez, mire van szüksége a békefenntartó műveleteinknek ahhoz, hogy sikeresen lépjenek fel az új keletű és fokozódó veszélyekkel szemben? Mit várunk a partnerségtől ahhoz, hogy megfeleljünk az általunk szolgált emberek elvárásainak és megvalósítsuk a kitűzött célokat?
A december 7-én és 8-án megrendezésre kerülő 2021-es szöuli ENSZ-békefenntartásról szóló miniszteri találkozó legfőképpen e jelentős kérdésekre keresi a válaszokat több mint 100 ország részvételével. A járványügyi helyzetre tekintettel a Koreai Köztársaság virtuálisan rendezi meg a miniszteri találkozót. 2014 óta ez a legutóbbi olyan magas szintű esemény a New Yorktól Londonon át Vancouverig megrendezett konferenciák sorozatában, ahol a világ vezetői az ENSZ békefenntartásának megerősítése és új lendületadás céljából jelentős erőforrásokról szóló ígéreteket tesznek.
Ezen iránymutató folyamat eredményeként az ENSZ létrehozott például egy 3000 fős és 60 napon belül bevethető készenléti katonai és rendőri egységet, amely lehetővé teszi számunkra, hogy katonai erőforrásokat küldjünk a Közép-afrikai Köztársasághoz hasonló helyekre – ahogyan tettük azt idén is –, választ adva a növekvő erőszakra és a biztonsági helyzet változásaira. A nagyvonalú hozzájárulások segítenek biztosítani „A nők, a béke és a biztonság programjának” létfontosságú előrehaladását, azon belül is a bevethető női személyzet számának növelését a békefenntartás hatékonyabbá tételének céljából.
Az idei miniszteri találkozó célkitűzése a békefenntartás politikai támogatásának növelése és a műveletek erősítésére vonatkozó konkrét vállalások biztosítása, leginkább a „Fellépés a békefenntartásért+ programon” (A4P+) keresztül. Az ENSZ-főtitkár 2018-ban létrehozott „Fellépés a békefenntartásért programjának” (A4P) részeként sikerrel tettük hatékonyabbá munkánkat. Az év során elindított A4P+ program pedig tovább fogja erősíteni a békefenntartás hatékonyságát a következő két évben.
A békefenntartó misszióknak szükségük van újabb és mobilabb képességekre, amelyek fokozzák mind a békefenntartók, mind a civilek, valamint a tapasztalt katonák és rendőrök védelmét, ezzel segítve a mandátumuk teljesítését, jobb orvosi képességek biztosítását, valamint a digitális átállást a fejlettebb helyzetismeret, valamint a téves és a félrevezető információkhoz hasonló új veszélyek elleni fellépés érdekében. Ezeket a területeket emeli ki a szöuli kezdeményezés, amelyet a miniszteri találkozó eredményeként jelent majd be a Koreai Köztársaság.
Ugyanakkor azonban a tagállamokkal együttműködve kollektíven kell többet tennünk azért, hogy véget vessünk az ENSZ személyzete által elkövetett szexuális kizsákmányolásnak és zaklatásnak. Amellett, hogy elfogadhatatlan és hatással van a közösségekre, a békefenntartók kisebbségének ilyen tettei veszélyeztetik a méltósággal és tisztelettel szolgáló kollégáik jó hírnevét és teljesítményét. Mindannyiunknak részt kell vennünk ennek megelőzésében, többek között továbbképzésekkel, felelősségre vonással és az áldozatok segítésével.
A tagállamokat továbbra is arra ösztönözzük, hogy növeljék a női békefenntartók számát és erősítsék szerepüket, miközben támogatják a békefolyamatokban való részvételüket.
A 2021-es szöuli miniszteri találkozó házigazdájaként és az ENSZ békefenntartásának támogatójaként a Koreai Köztársaság nagyvonalú adományt jelent be, több mint egy tucat helikoptert bocsát misszióink rendelkezésére. Az ENSZ egyéb képességek – többek között a gyorsan bevethető egységek, a továbbképzés és a kapacitásbővítés fejlesztésének – biztosítását is elvárja a tagállamoktól azzal a céllal, hogy a katonai és rendőri egységek teljes reagálóképessége fejlődjön.
Idén az adományozói konferenciára akkor kerül sor, amikor a világ a még mindig tartó COVID-19 járványból próbál felépülni. A járvány kezdete óta láthatjuk a békefenntartók figyelemre méltó és gyors alkalmazkodását a példátlan kihívásokhoz és alapvető küldetésük folytatását. Libanontól Dél-Szudánig és a Kongói Demokratikus Köztársaságig a békefenntartók életeket mentettek azzal, hogy részt vettek a helyi és a nemzeti COVID-19 járvány elleni fellépésben – többek között orvosi eszközök adományozásával, kórházak felújításával, a téves információk elleni fellépéssel, a lakosság egészségügyi kockázatokról való tájékoztatásával –, miközben saját maguk és mások biztonságáról is gondoskodtak.
A fenntartható béke eléréséhez szükség van arra, hogy továbbra is a politikai megoldásokra törekedjünk a kollektív erőfeszítéseink és a partnerségi stratégiánk során. Minden békefenntartó műveletünk a politikai megoldások támogatására és azért jött lére, hogy kiemelt támogatást nyújtson a tagállamoktól olyan nagyon várt politikai erőfeszítésekhez. A miniszteri találkozó egy időszerű lehetőség a vezetők számára, hogy megerősítsék a támogatásukat és esélyt adjanak a sikerre, amelynek eredményét a következő nemzedékek is érezni fogják. Az életüket minden egyes nap kockáztató békefenntartóknak és a rájuk számító millióknak legalább annyival tartozunk, hogy sikerrel járunk.