A tagállamok pénzügyminiszterei keddi ülésükön döntenének a változtatásokról, ám kérdés, hogy az EU soros elnöki tisztét betöltő szlovén tárcavezető szavazásra bocsátja-e a szöveget. Adózási kérdésekben csak a huszonhét tagállam teljes egyetértésével lehet dönteni még akkor is, ha nem jogszabályról, hanem csak egy nem kötelező erejű magatartási kódexról van szó.
A társasági adóztatás részletei egyértelműen tagállami hatáskörbe tartoznak. Az uniós országok ugyanakkor már a kilencvenes évek végén elfogadtak egy erre vonatkozó nem kötelező erejű magatartási kódexet. Ezzel kötelezettséget vállaltak arra, hogy felülvizsgálják és ha kell, hatályon kívül helyezik a káros adóversenyt eredményező adóügyi intézkedéseiket és tartózkodnak attól, hogy a jövőben ilyeneket vezessenek be. A kódex alapvetése, hogy minden olyan intézkedés káros, amely alacsonyabb adóterhet eredményez, mint a tagállamban elfogadott mérték. Ide tartoznak például a külföldi befektetőknek nyújtott adókedvezmények.
A kódex javasolt módosítása minimálisan változtatna a jelenlegi szabályokon. A tagállamok például fokozottabban ellenőrizhetnék egymás adórendszerét és nagyobb szerephez juttatnák az Európai Bizottságot, amelynek ezentúl joga lenne a témával foglalkozó és az EU27-ek képviselőiből álló munkacsoport napirendjére tűzni a káros adózási gyakorlatokról szóló vitákat. A magyar kormány azonban kínosan ügyel rá, hogy amennyire csak lehet, ne engedjen Brüsszelnek beleszólást az adópolitikájába. Az uniós intézmények már többször felszólították Magyarországot, hogy csökkentse az “agresszív adótervezés” kockázatait, vagyis kerülje azokat a konstrukciókat, amellyel az adózók elkerülhetik vagy csökkenthetik adókötelezettségüket.
Az Európai Parlament pénzügyi szakbizottságának és adóügyi albizottságának vezető tisztségviselői a hétvégén levélben kérték a tagállamok pénzügyminisztereit, hogy keddi ülésükön állapodjanak meg a társasági adózásról szóló magatartási kódex felülvizsgálatáról. “A polgárok teljes mértékben támogatják az adókijátszás és az adóelkerülés elleni küzdelmet célzó uniós intézkedéseket. Ha nem sikerülne egyhangúságot elérni a magatartási kódex-szel kapcsolatban, az azt jelentené, hogy nem tartjuk tiszteletben azokat, akiket uniós szinten képviselünk” - áll a lapunkhoz eljuttatott levélben.