;

energia;benzinár;energiaárak;rezsicsökkentés;

- Zuhan az olajár: rég nem látott mértékben csökken az üzemanyagok nagykereskedelmi ára

Tegnap is nagyot esett a nyersanyag tőzsdei kurzusa, amivel rég nem látott mértékben csökken az üzemanyagok - változatlanul csak a hazai kutasok anyagi helyzetére ható - nagykereskedelmi ára is. A kormány hatósági árakat ajánl.

Mától 11 forinttal csökken a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára - közölte a Holtankoljak.hu. Tekintettel arra, hogy változatlanul érvényes az alapüzemanyag-tarifák november közepén bevezetett, 480 forintos korlátja, ez csak a kutak kisebbik hányadán okozhatja az alap-üzemanyagok - feltétlen 480 forint alatti - árának további csökkenését. Igaz, az intézkedés hatálya alá nem tartozó, kisebb bioarányú prémiumüzemanyagok árában elvileg teljes egészében megjelenhet a módosítás. Ugyanakkor piaci tapasztalataink szerint ez a hatás sem egyértelmű.

Lapunk nyilvántartása szerint a 11 forintos árnyesés az elmúlt 16 év során - az adócsökkentéseket is beleszámítva - a benzin esetén a harmadik, a gázolajnál pedig az 5. legnagyobb csökkentés. Ennél a benzinár 1 év 8 hónapja, a gázolajé pedig 7 hónapja nem esett nagyobb mértékben. A lépés oka az olajár beesése. Az Európában irányadó, Brent típusú nyersanyag hordónkénti tarifája legközelebbi, október végi, 87 dolláros csúcspontja után, tegnap negyedéves mélypontjára, 70 dollár alá esett. A legnagyobb törést a múlt hét péntekje hozta, amikor a koronavírus omikron-változatának terjedésével kapcsolatos hírek nyomán a kurzus 82 dollárról hirtelen 73 dollárra esett. Az ezt követő korrekciók után tegnap újabb esés következett. Ennek oka, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC), illetve a vele együttműködő államok - így különösen Oroszország - nem módosított augusztusi döntésén. Vagyis január elejével újfent 400 ezer hordóval növelik napi harminc millió hordóhoz közelítő kitermelésüket. Az árak csökkentése érdekében az Egyesült Államok kormánya is felszabadít kőolaj-készleteket. Emellett a forint is erősödött a dollárral szemben.

Lapunk számításai szerint a mostani lépéssel együtt a bruttó nagykereskedelmi üzemanyagárak az árbefagyasztás óta 17-17 forinttal csökkentek. Ez viszont csak mérsékli az intézkedés nyomán a kutasok által elszenvedett 27, illetve 35 forintos átlagos árrés-csökkenést. Annál is inkább, mert árbefagyasztás nélkül számításunk szerint péntektől átlagosan 490, illetve 497 forintot kérnének a kutaknál a benzinért és a gázolajért.

A lépés nyomán mindazonáltal nőhet az üzemanyagokat 480 forintnál olcsóbban adó kutak száma. Míg az intézkedés bevezetésekor a Holtankoljak.hu-val árat közlő több mint ezer hazai töltőállomásból csak néhány tucat adta 479 forintért vagy ennél olcsóbban az üzemanyagokat, tegnap közel 1300 kútból már 85-86 kért 479,9 forintnál kevesebbet a benzinért és a gázolajért. Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón megerősítette, hogy a 480 forintos árplafon változatlanul három hónapig, vagyis február közepéig hatályos. Ettől lefelé bármely kút eltérhet. Ha egyes kutak esetleges veszteségeik ellentételezése végett netán késlekednének a nagykereskedelmi árak érvényesítésével, versenyjogsértésnek tartaná, így tehát figyelik az ármódosításokat.

Mindazonáltal a kormány továbbra is a nemzetközi energiaárrobbanást ellensúlyozó intézkedéseket tervez. Így a kancelláriaminiszter megerősítette, hogy bizonyos méret alatti kisvállalkozások számára lehetővé teszik a hatósági, úgynevezett egyetemes tarifa alkalmazását. A részletszabályok megjelentetését tegnapi lapzártánk utánra ígérte. Kérdésekre rögzítette, hogy az intézkedés egyelőre hat hónapra szól és csak a villamos energiára vonatkozik. Ama kijelentése ugyanakkor, hogy a lakosságon kívüli villamosenergia-tarifa kilowattóránként (kWh) 31 forint lenne, rendkívül megtévesztő. A valóság ugyanis ezzel szemben, hogy a háztartásokon kívüli kör különböző egyéb tételekkel növelt, bruttó tarifája kWh-nként mintegy 82 forint. Ez a lakosság körülbelül 36 forintos, szintén bruttó hatósági tarifájának több mint kétszerese.

Gulyás Gergely kérdésekre közölte: a gázáremelkedés ellentételezésére a távhőágazat tízmilliárdos nagyságrendű támogatásra számíthat. A kisvállalkozásokkal kapcsolatos intézkedések e kör számára 30-50 milliárdos megtakarítást hozhatnak. Ha az önkormányzatok - élve eddig is meglévő jogukkal - a piaci árak megugrása miatt szintén egyetemes szolgáltatási tarifára váltanak, a kormány szerint 8,5 milliárdot vághatnak költségeiken. Bár a miniszter korábban azt sem zárta ki, hogy a hazai lakossági energiaszolgáltatók - így az állami MVM, illetve a német E.ON - szintén állami támogatást kapjanak veszteségeik ellentételezésére, mostani szavai szerint ilyenről nincs szó. Az MVM idén nyereségre számíthat, ám a mostani energiaárak miatt a társaságcsoport jövő évi kilátásai borúsabbak - közölte.

Gulyás Gergely megismételte: intézkedéseik célja többek között az infláció féken tartása. Néhány szóban támadta a 2010 előtti, szociálliberális kabinetek intézkedéseit is, megismételve azt a tárgyi tévedést, hogy 2010 óta 20 százalékkal csökkentek volna a rezsidíjak. A valós érték ugyanis ennél jóval kevesebb.

Októberben tetőztek az árakA világszinten kialakult kínálati hiány és a keresleti oldal felfutása miatt a földgáz árának szeptemberi jelentős emelkedése október elején is folytatódott - írja elemzésében a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. A hazai földgázfelhasználás megközelítette a 10 terawattórát. Az elmúlt évek legmagasabb októberi fogyasztását elsősorban a szokásosnál hidegebb időjárás okozta. A földgáz piaci árai túlnyomórészt a megawattóránként (MWh) 90–100 eurós sávban mozogtak. A szállítások jövőbeli növelését kilátásba helyező orosz nyilatkozatot követően a hónap végére egészen 65 euróig csökkent az ár. Az ázsiai piac továbbra is egyre több cseppfolyósított földgázt kívánt megszerezni. Októberben tovább emelkedtek és rekordmagas értéket értek el piaci villamosenergia-árak is. A német piacon az októberi ár MWh-nként 105,5 euróval haladta meg tavaly októberi árakat. Az áremelkedést az elsődleges energiaforrások - gáz, feketeszén - drágulása, valamint az alacsonyabb szél- és vízerőművi termelés okozta.

A magyar kormány az idén összesen 430 millió dollárnyi államadósságot törlesztett elő, miközben ennek tízszeresét vette fel a piacokról.