Gulyás Gergely;koronavírus;

- Gulyás Gergely: meghosszabbítják az oltási akcióhetet

Egyúttal vizsgálják annak lehetőségét, hogy a harmadik oltáshoz kössék a védettségi igazolvány érvényességét.

Magyarország a beadott harmadik oltások tekintetében első Európában - mondta el a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön. Gulyás Gergely a kormányinfón azt közölte, mind a gyártók és az orvosok arra hívják fel a figyelmet, hogy 5-6 hónap múlva csökken a vakcinák hatékonysága, ezért szükséges a harmadik oltás. Jelezte, azokat külön megkeresik, akik kérték a második oltást, de még nem vették fel a harmadikat.   

Bejelentette, újabb egy héttel meghosszabbítják az oltási akcióhetet, valamint  az Operatív Törzs azon dolgozik, hogy minden településen lehessen oltakozni. Jelezte, már vizsgálják, hogy miként lehet a védettségi igazolvány érvényességét a harmadik oltáshoz kötni. Ennek részleteit később jelentik be.

Egy kérdésre válaszolva hozzátette, az ehhez kötődő kedvezményekről akkor fog dönteni a kormány, ha megszületik a vonatkozó döntés. 

 

A miniszter azt mondta, a Szputnyikot leszámítva minden oltóanyagból van, ha esetleg kellene még vásárolni, akkor az könnyedén megtehető. Mindez szám szerint lebontva azt jelenti, hogy 10 millió adag vakcina van Magyarországon, ebből van 3 millió Pfizer, 1 millió Moderna, 2 milliós a Sinopharm és az AstraZeneca készlete, a Janssen pedig 4 milliós. 

Az energiaválságról szólva kifejtette, az égbe szökő árakat nem szabad a fogyasztókra terhelni. Egyúttal megismételte, hogy a magyar kisvállalkozások számára is elérhető lesz a rezsicsökkentés. Ugyanezt lehetővé teszik az önkormányzatoknak is, mivel erre jelentős igény van. „Szórakoztató színesnek” nevezte, hogy azon polgármesterek, akik támadják a rezsicsökkentést, az elsők között jelezték, igénybe vennék az egyetemes szolgáltatást. Itt külön jelezte, Karácsony Gergelyről és Márki-Zay Péterről beszél. „Ennyit a hitelesség kérdéséről” - bökött oda. 

Az első kérdést az állami tévé tehette fel, mely az Európai Bizottság elnökének azon nyilatkozatáról érdeklődött, amiben a kötelező oltások bevezetéséről beszélt. Gulyás Gergely szerint ha lesz ilyen, az csak tagállami hatáskörben rendelhető el, Magyarország egy szigorú rezsimet vezetett be azzal, hogy a munkáltatók számára lehetővé tették az oltások kötelezővé tételét. Nyomatékosította, a kormány nem gondolkodik egy ilyen lépésben. 

Az Origo kérdésére kiderült, hogy Bige László ügyével már a kormányülésen is foglalkoztak – egészen pontosan az „elszabaduló műtrágyaárakkal”. Itt számításai szerint három-ötszörös emelkedés volt tapasztalható a jogellenes magatartás miatt, mely a gazdák számára lehetetlen helyzetet teremtett. Előrevetítette, fognak olyan döntéseket hozni a későbbiekben, melyek a műtrágya árát mérséklik. Ezen lépések azonban mindenképpen összhangban lesznek az uniós szabályokkal. 

Nem akarta kommentálni a főpolgármester azon értesüléseit, mely szerint a kormány lemondott volna a Fudan Egyetem budapesti kampuszának létrehozásáról. Azt hangoztatta, a kormány álláspontja változatlan ebben a kérdésben. 

„Ha a budapestiek akarnak Fudan Egyetemet, akkor meg kell építeni”- fogalmazott.

Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoki indítványával kapcsolatban azt mondta, meg kell várni magát az ítéletet. A kormánynak az a határozott álláspontja, hogy a kifizetések nem köthetők a jogállamisági eljáráshoz. Azt hangoztatta, Magyarország veszi a legkomolyabban az OLAF jelzéseit, mivel itthon indulnak a legnagyobb számban eljárások. Nincs mitől tartani a kormánynak - jelentette ki.

Azon kérdésre, hogy miért változtatták meg a lélegeztetett betegeket érintő adatközlést, azt mondta, azért, mert annak van információértéke, mennyi embert kell invazívan lélegeztetni. Arra nem felelt, hogy akkor az elmúlt másfél évben miért nem így járt el a kormány.

Gulyás Gergely szerint politikai okai vannak, hogy nem sikerült még tető alá hozni a helyreállítási alappal kapcsolatos megállapodást.  

Az atv.hu kérdésére elmondta, egyelőre még nem jelent meg idehaza az omikron variáns. A szakértők szerint most tetőzik vagy már tetőzött a járványhullám, de a többségi vélekedés az, hogy lefelé mennek az adatok. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy a karácsony a vírus leszálló ágában fog minket érni, így nem lesznek szükségesek korlátozó intézkedések. 

Simonka György esetét illetően (melyben egy törvénymódosítással szerette volna elintézni, hogy ne kelljen visszafizetnie a korábbi támogatást) kijelentette, nem történt olyan jogszabályváltozás, mely a határozat visszavonásához vezetett volna. 

Beszélt arról is, hogy nem tud abba beleszólni a kormány, mennyiért árulják a patikákban az antigén teszteket. Ugyan be tudnák itt is vezetni a hatósági árakat, ugyanakkor a tesztelés nem váltja ki az oltást - hangsúlyozta.  

Szintén egy kérdésre válaszolva azt mondta, a pedagógusoknak december 15-ig be kell magukat oltatni, ezen a határidőn nem kívánnak változtatni. Egyébként a beoltott tanárok aránya 92 százalék körül van.  

A Magyar Fórum munkatársa azt vetette fel, hogy szerinte Farkasházy Tivadar gyilkossággal vádolta meg Orbán Viktort és emiatt esetleg büntetőeljárást kellene indítani ellene. Gulyás Gergely ennek kapcsán azt hangoztatta, ő maga szélsőségesen liberálisan értelmezi a véleménynyilvánítás szabadságát. Egyúttal nem állta meg azt sem, hogy odaszóljon a bíróságoknak, mondván ezt ők még tágabban értelmezik és senkit sem ítélnek el ilyen ügyekben.   

A negyedik oltás lehetősége akkor merül fel, ha az orvostudomány is ezt javasolja. Az egyik tábor szerint bőven elég a három adag is elég, ám vannak olyanok is, akik szerint 6-9 hónappal később újabb és újabb adagokra van szükség. 

Nincsenek olyan súlyos problémák a magyar demokráciával, mint az amerikaival

- vélekedett. Gulyás Gergely szerint ha az USA tanácsokat kérne Magyarországtól ebben a kérdésben, akkor szívesen állnak rendelkezésükre. Mindezt azzal indokolta, hogy az Egyesült Államokban a lakosság harmada azt gondolja, elcsalták a legutóbbi választásokat.

A vádhatóság szerint van törvényes alapja annak, hogy nem árult el semmit sem a legfőbb ügyész.