„Magyarország demokratikus jogállam, ahol az ország függetlenségének és törvényes rendjének védelme érdekében a nemzetbiztonsági szolgálatok alkotmányos működését sarkalatos törvény szabályozza. A leplezett eszközök alkalmazására feljogosított állami szervek tevékenységét rendszeresen kormányzati és kormányzattól független intézmények is ellenőrzik” – ezzel a sablonválasszal söpörte le az asztalról Mesterházy Attila írásbeli kérdését Völner Pál az igazságügyi tárca parlamenti államtitkára. A szocialista politikus eredetileg Varga Juditnál az igazságügyi tárca vezetőjénél érdeklődött a Pegasus-üggyel kapcsolatban, hogy miért nem ő, hanem a helyettese, Völner írja alá a miniszter hatáskörébe tartozó titkos megfigyelések engedélyezését.
Mesterházy szerint ezzel kapcsolatban felmerül a kérdés, hogy mindez milyen alapon történik. Szerinte amennyiben a feladat átruházásának nincsen szilárd jogi alapja, akkor a kiadott lehallgatási, megfigyelési engedélyek jogszerűsége is megkérdőjeleződhet. Az ügy tisztázása érdekében az ellenzéki politikus az alábbi kérdésekre keresett választ:
Milyen jogszabály alapján ruházta át engedélyezési jogkörét Völner Pálra?
Mióta (dátumszerűen) nem Ön írja alá ezeket az engedélyeket?
Völner Pál hány esetben (darabszám) engedélyezett, a törvény szerint a miniszter hatáskörébe utalt, lehallgatási, megfigyelési kérvényeket?
Hány darab telefonszámra engedélyeztek titkos megfigyelést Völner Pál aláírásával?
Ahogyan arra az utóbbi idők lehallgatási botránnyal kapcsolatos eseményeiből (értsd fideszes hallgatás) számítani lehetett, konkrét választ egyetlen kérdésre sem kapott Mesterházy. A választ jegyző Völner Pál csupán újra megerősítette, hogy 2010. május 29. óta a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok illegális megfigyelést nem folytattak, illetve jelenleg sem folytatnak.
Völner Pálnak egyébként nem kimondottan erőssége a válaszadás a Pegasus-üggyel kapcsolatban. Mint lapunk is megírta, az egyik kormányülés előtt az államtitkár lényegében elmenekült a Telex riportere elől, amikor az arról kérdezte, hogy engedélyezte-e a kémszoftver bevetését újságírók ellen.