;

klíma;klímavédelem;éghajlatváltozás;Palkovics László;Planet Budapest 2021;

- Tartalmatlan klímaexpo

A "Planet Expóból" akár több is lehetett volna, mint hogy Áder János és a kormánytagok újra elsorolják a kabinet - sokak által erőteljesen kevesellt - környezetvédelmi "intézkedéseit".

Az éghajlatvédelem és az energetika összehangolásának szükségességét hangsúlyozta a tegnap is zajló Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expó és Világtalálkozó kapcsán a közmédia újságíróinak Palkovics László innovációs és technológiai miniszter. Magyarország szerinte eddig is komoly döntéseket hozott. Így 2030-ra az áramtermelés 90 százaléka szén-dioxid-kibocsátás-mentes lesz. (Igaz, ennek zömét az Orbán-kormány által a "zöld" eljárások közé sorolt atomerőmű tenné ki.) Jelentősen növelnék a napelemek számát, amiben szavai szerint kimondottan jól áll az ország. Az atom- és naperőművek fölös termeléséből hidrogént állítanának elő, ami szükség esetén újból villamos energiává alakítható. (Igaz, sokak szerint ez még aránytalanul drága.) A közlekedés zöldítése kapcsán kiemelte az elektromosautó- és -kerékpár-pályázatokat, a vasútfejlesztést és az akkumulátorgyártást. A jelenleg lignitalapú Mátrai Erőmű termelését és munkahelyeit környezetbarát, "szén-kibocsátás"-mentes eljárásokkal őriznék meg. (Pedig a telephelyre tervezett, méretes gázerőmű is szennyezné a levegőt.) Emlékeztetett a szegényebb családok házainak 200 milliárdos forrású, napelem- és kapcsolódó fűtésirendszer-támogatásának várható kiírására.

Mindemellett a rezsicsökkentést is fenntartják, illetve hangsúlyozta, hogy a zöld átállás nem terhelheti aránytalanul a lakosságot. Szakértők szerint a miniszter semmilyen újdonsággal nem élt. Így változatlanul nem ismert, hogy az Orbán-kabinet az EU tavaszi döntései nyomán kíván-e növelni 2030-as környezetvédelmi célértékein. Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott, valamint Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára a rendezvényen bejelentette, hogy egy hónappal, december végéig meghosszabbítják Magyarország klíma- és természetvédelmi témájú online felmérését. Az eseményen belül megtartott Közép-európai zöld pénzügyi konferencián Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke megerősítette a pénzügyi rendszer zöldítése iránti elkötelezettségüket. A zöld kedvezményes tőkekövetelmény bevezetése óta 159 milliárd forint többletbefektetés érkezett a megújuló energiatermelésbe és 72 milliárd forint zöld kötvényekbe - közölte. Szerinte a rendezett átmenet kedvezően befolyásolná a magyar gazdaságot. Az ezzel kapcsolatos stressztesztjüket hamarosan közzéteszik. Fontosnak nevezte úgy a környezetkárosítás, mint a "zöldre festés" azonosítását is. Világszerte figyelemmel kísérik Közép-Európa legnagyobb környezetipari szakkiállítását, a Planet 2021 Budapestet - mondta szerdai sajtótájékoztatóján a rendezvény kormánybiztosa, a Külgazdasági és Külügyminisztérium exportnövelésért felelős helyettes államtitkára, Joó István. Az esemény kapcsán több mint száz országból érkeztek vendégek a Hungexpóra. A tudományos találkozókon a fenntarthatóság legfontosabb kérdéseit vitatják meg, keresve a közép-európai megoldásokat. A - vasárnapig regisztrációval ingyen látogatható - szakkiállításon a visegrádi államok több mint 180 kiállítója mellett szakmai szervezetek és felsőoktatási intézmények is bemutatkoznak.

Az LMP szerint ugyanakkor a fenntarthatósági expó, mint a kormány "legnagyobb látványpéksége", semmire sem jó - közölte online sajtótájékoztatóján Kanász-Nagy Máté, az ellenzéki párt társelnöke. Amiként a Fidesz-KDNP irányítja az országot, az sem zöldebb, sem fenntarthatóbb nem lesz - tette hozzá. A kabinet tönkretette a természet- és környezetvédelmi intézményrendszert, "kiherélte" az ellenzéki klímavédelmi törvényt, és mindent a profitnak rendel alá. Az országban magas a légszennyezettség, mégsem fejlesztik a közösségi közlekedést. Inkább akkumulátor-nagyhatalommá tennék az országot, holott az egy "antizöld" iparág, ami a lehető legnagyobb mértékben szennyezi a környezetet - hangoztatta. Az ellenzéki politikus a rendezvény fővédnökét, Áder Jánost is bírálta. Szerinte ugyanis az államfőt nem érdekli, milyen beruházás létesül a Fertő tó partján. A kormány elektromos kukásautóktól és hulladék-lebontó baktériumkoktéloktól várja a fenntarthatóságot, miközben a fogyasztói kapitalizmuson és a profitéhségen kellene változtatni - vélekedett az LMP-s politikus.

A Greenpeace újra akciózott„Pr-mutatványok helyett cselekvés”-feliratot felmutatva szakították meg a Greenpeace aktivistái Palkovics Lászlónak az állam által szervezett Fenntarthatósági Expón tartott előadását. A zöldszervezet bátrabb kibocsátás- és légszennyezés-csökkentési célokat, a megújulók elterjesztését és a műanyagszennyezés mérséklését követeli. A Greenpeace várja Orbán Viktortól annak bemutatását, hogy esetleges 2022-es megválasztása után miként igyekezne elkerülni az éghajlati és környezeti összeomlást.

A KSH tájékoztatása szerint a feldolgozóiparban átlagosan 19,9, az energiaszektorban viszont 42,9 százalékos volt az éves drágulás.