;

Liszt;áremelkedés;Vadai Ágnes;Nagy István;

NAGY István

- Akár 40 százalékkal is emelkedhet a liszt ára, de az agrárminiszter bízik a kormány politikájában

Nagy István a DK-s Vadai Ágnes írásbeli kérdésére válaszolva a búza világpaci ármozgásokra és a hazai üzleti szereplőkre hárítja a felelősséget.

Az idei évben a búza és árpa terméseredmények kifejezetten kedvezően alakultak Magyarországon. Az 5,97 tonna/hektáros búzahozam történelmi rekordot jelentett, az 5,3 millió tonnás termés pedig bőven fedezi a 3 millió tonna körüli hazai éves búzafogyasztást – kezdte Vadai Ágnes „Az előrejelzések alapján valóban 40 százalékkal növekedhet a liszt ára januártól?” című kérdésére adott válaszát Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető koránt sem tagadja, hogy jelentős áremelés várható, és konkrétumok nélkül azt írta:

„a megnyugtató mértékű hazai árualap mellett ugyanakkor a búza ára is történelmi rekordszinten tartózkodik, köszönhetően a világpiacon kialakult ármozgásoknak és árszinteknek”.

Nagy szerint „a végtermékek tényleges fogyasztói árának mozgása tekintetében jelentős a bizonytalanság, az a megemelkedett búzaárak mellett a termékpálya több szereplőjének jövőbeni üzleti magatartásától is függ”, ugyanakkor bízik a kormányban, amelynek választási kampánylépéseit és ígéreteit fel is sorolja:

„Megítélésem szerint a Kormány bér- és nyugdíjpolitikája – a rezsiárak alacsonyan tartása, a minimálbér 20%-os emelése, a családok befizetett adójának visszatérítése, a nyugdíj-kiegészítés, a nyugdíjprémium, valamint a 13. havi nyugdíj garantálása – megfelelő válaszokat jelent a magyar emberek védelme szempontjából.”

A miniszterrel szemben Vadai Ágnes viszont a ksh.hu portálon megjelent „Fogyasztói árak, 2021. október” című gyorstájékoztatót idézte kérdésében, amely konkrét számokkal mutatja be, hogyan szöktek az egekbe az élelmiszerárak egy év alatt:

„Az élelmiszerek ára 5,2, ezen belül az étolajé 30,4, a margariné 18,8, a liszté 12,5, a munkahelyi étkezésé 10,1, a baromfihúsé 9,3, a péksüteményeké 8,4, a kenyéré 8,1, a büféáruké és az éttermi étkezésé egyaránt 7,9%-kal emelkedett.”

Az ellenzéki politikus kéréséhez kapcsolva felidézte az agrokep.vg.hu portálon megjelent „Januártól negyven százalékkal emelhetik a liszt árát a malmok” című cikket, amely szerint:

„ha januártól nincs 100 forint alatti búza, akkor – figyelembe véve a Hajdú Gabonának 500-600 millió forint költségnövekedést okozó energia-, munkabér- és üzemanyagköltségek emelkedését is – csak úgy termelhetik ki a ráfordításaikat, ha kilónként 155 forintért árulják a lisztet, mert ezalatt veszteséget termelnének. Ez pedig az átadási ár 40 százalékos növekedését jelenti, ami a pékárukban is jelentkezik majd, még ha ennél kisebb mértékben is.”

Bár Áder János Glasgow-ban "pr-mutatványok helyett cselekvést" sürgetett, a budapesti "fenntarthatósági expo" is erős pr-jegyeket mutat - véli a Greenpeace.