- Nem így terveztük – ismerte el Bukovszki András, az Aligai Fürdőegyesület (AFE) elnökhelyettese, miután pénteken délután csak családias hangulat uralkodott a művelődési ház melletti bisztróban. A Parttalanul Aligán demonstrációt ugyanis éppen azért szervezték, hogy minél nagyobb plénum előtt nyomatékosítsák, nem hagyják kisajátítani a hajdani pártüdülő, a Club Aliga közterületeit, ugyanis ezzel – ahogyan erről lapunk már többször is beszámolt – az aligaiak elveszítenék tópartjukat.
Az AFE céljai eléréséhez komoly civil segítséget is kapott, hiszen a pénteki demonstráción – jelezve a civil összefogás fontosságát - több olyan szervezet is képviselte magát, melyek szintén ésszerűtlen beruházások ellen tiltakoznak saját településeiken. Arra viszont nem számíthattak az aligai partszakaszért küzdők, hogy Takács Károly balatonvilágosi polgármester – a község településrésze Balatonaliga, a szerk. – döntéseivel – félig-meddig sikeresen – megpróbálja keresztül húzni a számításaikat. A faluvezető az AFE szerint nem képviseli a település érdekeit a Club Aliga tulajdonosa, a ProMot Kft.-vel szemben, melynek tulajdonosa a remek NER-kapcsolatokkal rendelkező Jellinek Dániel cége, az Appeninn Zrt. Vélhetően nem véletlen, hogy a projektet kiemelt állami beruházássá nyilvánították, s ezzel kivették a helyi szabályozás hatálya alól. Takács Károlynak a demonstrációt azonban nem sikerült ellehetetlenítenie, pedig előbb a művelődési ház használatát tagadta meg a szervezőktől, majd az utolsó pillanatban lemondta a péntek kora estére meghirdetett közmeghallgatást. Az AFE éppen utóbbi miatt szervezte meglehetősen szokatlan időpontra, egy novemberi hétköznap kora délutánjára a demonstrációt, remélve, hogy a közmeghallgatás miatt amúgy is sokan elutaznak majd Aligára. A civilek persze követelték, hogy a meghirdetett közmeghallgatást a polgármester pótolja, hiszen ilyen rendezvényt már két éve nem tartottak a településen.
Ezek után nem meglepő, hogy a reméltnél mérsékeltebb érdeklődés előtt zajlott a figyelemfelkeltőnek szánt rendezvény, melyen sokadszorra követelték, hogy a Club Aligát kiemelt beruházássá nyilvánító kormányrendeletet vonják vissza. A szervező egyesület elnöke, Fülöp Balázs mellett felszólalt a budai várbeli építkezések ellen tiltakozó Vári Huszonkettesek Építészcsoport, a tatai szállodaépítéssel szemben fellépő Stop, Avalon! Tata, a Civilek a Velencei-tóért, a Mészáros Lőrinc cégét helyzetbe hozó, 30 milliárdos Fertő-tó projekt ellen küzdő Fertő-tó Barátai Mozgalom, az Összefogás a Balatonért Egyesület, a helybéli akkumulátorgyárat elutasító Göd-Ért Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület, valamint a Stop! Kiemelt Beruházás Csoport képviselői. A civilek megannyi lokálisnak tűnő, ám valójában országos jelentőségű problémát említettek, melyek közös nevezője a helyiek érdekeit semmibe vevő, a rendszerhez hű vállalkozói csoportokat helyzetbe hozó állam. Ez ellen külön-külön fellépni esélytelen, az egyetlen sansz az összefogás, a lehető legnagyobb társadalmi figyelem, s ezáltal felháborodás elérése.