- írja a Telex.
A portál cikke szerint ez az első olyan nyilvánosságra került publikáció, mely mind az öt, Magyarországon széles körben használt vakcinára vonatkozóan tartalmaz hatékonysági adatokat. Az egyadagos Janssen- vakcinát nem nézték, mivel azt nagyon kevesen kérték. A szerzők között – a Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szakértői mellett – Müller Cecília országos tisztifőorvos és Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter is megtalálható, így nem kétséges, hogy az eredmények a hivatalos kormányzati kommunikációban is meg fognak jelenni. A szerzők az NNK adataiból dolgoztak. Korábban a Telex már kérte ezen információkat, ám visszautasították őket azzal az indokkal, hogy az NNK ezen adatok tekintetében nem adatkezelő, illetve a kért formában nincsenek meg az adatok.
„A megfigyeléses vizsgálatunk demonstrálta öt különböző vakcina magas vagy nagyon magas hatékonyságát a SARS-CoV-2-fertőzés és a Covid-19-hez köthető halálozás megelőzésében” – olvasható a tanulmány konklúziójaként. Az eredmények alapján a tanulmány szerint a vakcinák a vizsgált időszakban 9500 halálesetet előztek meg.
Ugyanakkor az is kiderült, hogy az összességében is a legalacsonyabb fertőzés elleni védelmet produkáló Sinopharm-vakcina a 85 év felettieknél mindössze 43,1 százalékban védett a megfertőződéstől, még a vizsgált, az oltás beadásához közeli időszakban is.
A portál szerint ugyanakkor a tanulmány egyik hátulütője az, hogy éppen azt az időszakot nem mutatják be, amikor már itthon is tapasztalható volt a vakcinák hatékonyságának csökkenése. Éppen emiatt a hatásosságot illetően csak korlátozott megállapítások tehetők, ugyanis pont a vizsgált időszak után kezdtek megjelenni a különbségek a készítmények teljesítményében.