Szlovéniában még működik a jogállam, de veszélyben van – hangsúlyozták az Európai Parlament (EP) képviselői szerda esti vitájukban. A képviselő-testület tagjai arról folytattak eszmecserét, hogyan érvényesül a jogállamiság a délszláv országban. A vitát pikánssá tette, hogy decemberig Szlovénia tölti be az EU Tanács soros elnöki tisztségét.
Didier Reynders igazságügyi biztos és a hozzászólók nagy része üdvözölte, hogy öt hónapos késlekedés után a szlovén kormány a napokban végre kinevezte delegáltjait az Európai Ügyészségbe, amely most már teljes stábbal működik. A bajor keresztényszocialista Monika Hohlmeier, a költségvetési ellenőrző bizottság elnöke ezzel kapcsolatban méltatta az ügyészséget, amely június óta immár 5 milliárd euró értékű szabálytalanság, illetve csalás ügyében indított vizsgálatokat Európa-szerte.
Magyarország és Lengyelország példája arra tanít bennünket, hogy korán kell megkongatni a vészharangot – fogalmazott a holland zöldpárti Tineke Strik, aki sokakhoz hasonlóan arról beszélt, hogy Szlovéniában még nincs minden veszve, működnek az intézmények, de sok aggasztó fejlemény tapasztalható. A felszólalók ezek közé sorolták a civilek és az újságírók ellen intézett politikai támadásokat, a magas szintű korrupciót és az igazságszolgáltatási rendszer hiányosságait. Többen bírálták, hogy a kormány a támogatások megvonásával megpróbálja kivéreztetni az állami hírügynökséget. A szlovák liberális Michal Simecka rámutatott, hogy az újságírók ellen indított rágalmazási perek aláássák a sajtó szabadságát. Voltak, akik több mint kínosnak nevezték Janez Jansa miniszterelnök viselkedését és provokatív, személyeskedő Twitter-bejegyzéseit. Szlovénia szép ország csúnya vitákkal - fejtegette a belga konzervatív Assita Kanko a társadalmi és politikai polarizációról.
A konzervatív és szélsőjobboldali frakciókhoz tartozó hozzászólók védelmükbe vették a ljubljanai kormányt, és arról beszéltek, hogy az Európai Parlament mások után most Szlovéniát támadja. Aki eltér az európai fősodortól, azt rögtön a jogállam megsértésével vádolják, hangoztatták. A fideszes Hidvéghi Balázs nevetségesnek nevezte, hogy egyesek kritizálják a média szabadságát, miközben például Németországban cenzúrázzák a sajtót.
Reynders biztos, aki beszédében az Európai Bizottság szeptemberben közzétett jogállamisági jelentésének szlovén fejezetét ismertette, a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta és közölte, hogy továbbra is figyelemmel kísérik a média helyzetét.