;

Európa;tüntetések;korlátozások;koronavírus;

- Tüntetések és zavargások voltak több európai országban a járvány miatti korlátozások ellen

Szombat este Hollandiában, Ausztrában, Horvátországban és Olaszországban is ezrek vonultak az utcára.

Tűzijátékokkal dobálták meg a rendőröket, és kerékpárokat gyújtottak fel tüntetők szombat este Hágában (képünkön); Hollandia nagyvárosaiban már második napja tartanak a heves tüntetések, zavargások a koronavírus terjedése miatt egy hete elrendelt korlátozások, a részleges zárlat ellen – írja a BBC. A brit lap szerint nem csitulnak az indulatok azután, hogy Rotterdamban a rendőrség tüzet nyitott a feldühödött tömegre, és más városokra is áterjedt a tüntetéshullám.  

Hága utcáin szombaton rohamrendőrök lovakkal, kutyákkal és gumibotokkal oszlattak, a rendkívüli helyzetben legalább hét embert letartóztattak. A rendőrség szerint valaki egy követ dobott egy beteget szállító mentőautó ablakába, öt rendőr megsérült, közülük egyet térdsérüléssel vittek el a mentők. Az ország más részein rövid időre leállítottak két élvonalbeli labdarúgó-mérkőzést, miután a szurkolók berohantak a pályára, akiket a koronavírus-járvány miatt ideiglenesen kitiltottak.

A BBC emlékeztetett: a rotterdami péntek esti zavargásokat a város polgármestere „erőszakorgiának” minősítette. A rendőrség szóvivője a Reuters hírügynökségnek azt mondta, azért adtak le figyelmeztető és „közvetlen” lövéseket, mert a helyzet életveszélyes volt. Legalább három demonstrálót lőtt sebekkel ápolnak kórházban. A hatóságok vizsgálatot indítottak az eset miatt. 

Bécsben is dühösek voltak a tüntetők

Tízezrek tüntettek szombaton Bécsben is, miután az osztrák kormány országos zárlatot jelentett be, és 2022 februárjától – Európában elsőként – kötelezővé tette az oltást. Több ezren vonultak az utcára Horvátország fővárosában, Zágrábban is, ahol az állami szektorban dolgozók kötelező oltása ellen tiltakoztak, míg az olaszországi Rómában amiatt volt tüntetés, hogy már védettségi igazolványokat kérnek az emberektől a munkahelyeken, a zárt terekben és a tömegközlekedésben is.

A francia hatóságok eközben több tucat rendőrt küldenek a nyugtalanságok elfojtására a karibi Guadeloupe szigetére, amely Franciaország tengerentúli megyéje. A szombat este kitört éjszakai zavargások során a fosztogatók több tucat üzletet feldúltak, irodákat gyújtottak fel, szintén a koronavírus elleni központi intézkedések miatt. Gérald Darmanin francia belügyminiszter kijelentette, hogy a zavargások egyes résztvevői éleslőszert is használtak a rendőrök ellen.

A legtöbb koronavírus-fertőzöttet továbbra is az Egyesült Államokban tartják nyilván.