temetés;halott;koporsó;

- Amikor nem Béla feküdt a ravatalon

Feri bácsival, a kis balatoni falu temetőgazdájával szállunk fel a buszra. Kóbor kutya szaglászik a megállóban.

– Itt a Szökevény! – mutat a kutyára Feri bá.

– Aha.

– Tudja, miért hívják Szökevénynek?

– ?

– Mert mindig elszökik otthonról – világosít fel az öreg.

Ki gondolná… A buszon folytatja.

– És tudja, hogy hol lakik?

– Nem.

– Hát a névtelen utcában. Fogadjunk, azt se tudja, miért hívják névtelen utcának?

– Miért is?

– Mert nem volt neki neve. Én neveztem el Névtelen utcának…

Kinézek az ablakon. Hosszúnak látom az előttünk álló utat. Ám Feri bácsi rendíthetetlenül folytatja.

– És mit gondol, mikor röhögtek az emberek utoljára nálunk temetésen?

– Fogalmam sincs.

Ez azonban már izgalmasabbnak ígérkezik.

– Akkor, amikor a Bretter Sanyit temettük.

– Szép szál, jóravaló ember volt – kezd rá az öreg. – Ketten is alig bírták a koporsóját a ravatalozóba behozni. Néhány kikapós asszonyka férjén kívül mindenki szerette, mert nem ugrott el a dolog elől, minden rábízott munkát rendben elvégzett. Talán ötvenéves lehetett, amikor a fogadósné szénapadlásáról több métert zuhanva a földre esett, kis híján magával rántva a fogadósnét is, és szörnyethalt. Az asszony pedig a történtek után még évekig nem győzött magyarázkodni amiatt, hogy mit is keresett Sanyi a padláson. De az egy másik történet. Szóval, ott fekszik szépen a ravatalon koszorúkkal, virágokkal körülvéve. Az emberek az alkalomhoz illő méltósággal ülnek a ravatalozó padjain, csak a halk gyászzene hallatszik. A helységet a mély gyász csendje úgy üli meg, ahogy kell. Ám egyszer csak váratlanul kivágódik a bejárati ajtó, és egy már jócskán hervadásnak indult, ékszerekkel teleaggatott, erősen kisminkelt, ismeretlen nercbundás nő viharzik be a terembe, majd mindenki megdöbbenésére odaront a ravatalhoz, és térdre rogyva, a zenét is túlharsogva sivalkodni kezd:

- Béla, drága Bélám, hát itt hagytál, hát hogy fogok én most már nélküled élni édes Béluskám, hogy tehetted ezt velem, a te hű társaddal, Bélám…

A teremben zavart mocorgás kezdődött, hátul egy kamasz felnyerített, elcsattant egy tasli, az özvegy felzokogott, de a nő csak folytatta szinte levegőt se véve: 

– Béladrágabélámegyetlenbéluskám…

A helyzet kezdett egyre kínosabbá válni, mivel az asszony csak sivalkodott, semmivel sem törődve mondta, csak mondta. Volt, aki pisszegett, többen a zsebkendőjükbe temették az arcukat, csak a vörösödő fejek jelezték, hogy pillanatokon belül ki fog törni a nevetés.

Kardos Pista azonban, az egyetlen jobb érzésű a jelenlévők közül, erőt vett magán, kivált a gyászoló tömegből, odament a térden állva sikoltozó nőhöz, és a vállára téve a kezét, halkan, de azért még hallhatóan ennyit mondott neki:

– Hölgyem, ő itt nem a Béla.

A teremben ekkor már egyre nehezebben lehetett kordában tartani a kitörni készülő röhögést.

Az nő zavartan fölnézett, és értetlen tekintettel meredt a fölé tornyosuló emberre.

– Nem a Béla?

– Nem.

Szemvillanás se telt, az asszony rendezte vonásait. A mély gyásznak nyoma sem maradt az arcán.

– Pardon – mondta, megigazította a púdert a szeme alatt, felállt, és rezzenéstelen tekintettel ugyanúgy viharzott ki az ajtón, mint ahogy érkezett.

A gyásznépen érzékelhető feszültség elég nehezen csillapodott, többen is utána akartak menni, de szerencsére hamar megérkezett a pap, a koporsót felemelték, a tömeg pedig, élén a pappal, kényszeredett fegyelmezettséggel elindult a sírhely felé. Az emberek immár kezdetek megnyugodni, a gyász méltósága lassacskán visszaszivárgott az arcokra és a lelkekbe.

– Akkoriban még két ravatalozója volt a falunak – meséli az öreg –, egyik az egyházé, a másik meg az önkormányzaté. Egymás mellett. Mára csak egy maradt. A másikból raktár lett a félig kész koporsóknak fenntartva. De akkoriban még működött mind a kettő, és volt, hogy két temetés is jutott egy napra. Már azt hittem, sikerül botrány nélkül megúszni a temetést – folytatja –, amikor is a szomszéd ravatalozó mellett elhaladván ismerős szirénahang szűrődik, vagyis hát inkább tódul kifelé:

– Béladrágabélám, hátitthagytálmérttettedeztvelemédesbélám…

Na, akkor elszabadult a pokol. Az addig visszatartott röhögés egyszerre parttalanul felszakadt, pusztítóan végignyargalt a temetőn, vörös fejű emberek robbantak ki a tömegből, őrjöngve, visítva rohantak keresztül a sírokon, ki merre látott.

Leírhatatlan látvány volt.

– Úgy emlékszem, a papon és a gyászoló özvegyen kívül senki nem ért oda a sírhelyhez. Szegény Sanyi, nem ezt érdemelte.

Na, de meg is érkeztünk. Legközelebb a kétözvegyes temetést mesélem el.

Az akadályokat, amelyek egy jogállam visszaállításához szükségesek, alapvetően három elemben lehet látni: az Alaptörvényben és a kétharmados törvények létében, illetve az ott lévő vezetők személyében.