Úgy tíz évvel ezelőtt egy cseh lap, nem sokkal az akkori államfő halála előtt, a következő kérdést intézte Václav Havel köztársasági elnökhöz: mi jelenti a legnagyobb biztonsági fenyegetést a Nyugat számára? Ő így válaszolt: „A legnagyobb veszélynek az emberi, polgári és szabadságjogok gazdasági érdekeknek történő alárendelését, az euroatlanti alapelvek feladását tartom, valamint azt, ha az azonnali előnyöket helyezik előtérbe a hosszú távúak rovására.” Szavai egy évtizeddel később is időszerűek: a populisták széles körben elterjedt stratégája a rövid távú előnyök megszerzése, nem törődve azzal, hogy az általuk sürgetett politika - a társadalom megosztása, a gyűlölködés miatt - a biztos bukáshoz vezet.
Mégis, egyvalamivel mindenképpen kiegészítenénk a legendás cseh államfő mondatát. Meggyőződhettünk arról, hogy a nyugati demokráciára az emberi ostobaság is hatalmas veszélyt jelent, aminek terjesztéséhez a Facebook is jelentős mértékben hozzájárult. A koronavírus-járvány tavaly márciusi kitörése óta annyi butaság terjedt az interneten a járványról, annak kezeléséről, majd az oltásoktól, hogy az ember eltűnődött azon: tényleg a 21. században járunk?
Oltásellenesség már korábban is létezett, a hatvanas-hetvenes években Nyugat-Európában bal- és jobboldali gondolkodók is szkepticizmusukat fejezték ki a védőoltások kapcsán, s egyes radikális környezetvédő csoportok is támadták az oltások kötelezővé tételét. Mára nagyot változott a világ: a jobboldali populisták karolták fel az oltásellenes mozgalmakat. Indoklásuk szerint az embernek joga van eldönteni azt, hogy beadatja magának a vakcinát, vagy sem, mert ha ráerőltetik, az az egyén szuverenitását fenyegeti. Ahogy az egykori horvát kultuszminiszter, a szélsőjobboldali Haza Mozgalom politikusa, Zlatko Hasanbegovic hangzatosan fogalmazott: „Jogom van a vírushoz”. Olaszországban és Franciaországban mind a mai napig tüntetnek a kormány oltásokra ösztökélő kemény intézkedései ellen, de Ausztriában is indult ilyen mozgalom, Németországban pedig az Alternatíva Németországért (AfD) szélsőjobb párt vált az oltásellenesek nagy barátjává.
Érdekes a populisták megközelítése. Egyrészt azért, mert kötelező védőoltások régóta léteznek, s általánosan elfogadottá váltak. Másrészt meg azért, mert a protestálók óhatatlanul azt is azt mondják: joguk van ahhoz is, hogy megfertőzzenek másokat, vagyis embertársaik életét veszélyeztessék. Az pedig különösen sajátos, hogy épp a szélsőjobb lép fel ennyire harciasan a szuverenitásért. Azok a populisták, akik, ha a menekültek, az azonos neműek, vagy csak egyszerűen a máshogyan gondolkodók jogairól van szó, máris kevésbé tartják fontosnak az egyén szabadságát.
Hogy mennyire álságos ideológiát követnek, az az általuk ikonnak tartott orosz RT csatorna is mutatja. Ez a tévéadó Nyugaton az oltásellenességet hirdeti, s igyekszik csökkenteni a nyugati vakcinákba vetett bizalmat, de otthon, Oroszországban az oltáselleneseket nevezi ostobáknak. Ha Václav Havel látná, hova jutott a világ tíz év alatt, biztos forogna a sírjában.