Szerdán 18 órakor ért véget a német kereszténydemokraták megújításának első szakasza. Eddig az időpontig lehetett a pályázatokat beadni az elnöki tisztségre. A kereszténydemokraták fennállása során először a 400 ezres tagság előválasztáson dönti el, hogy a januári szövetségi pártkonferencián kit választanak meg a politikai erő új vezetőjének.
Három parlamenti képviselő jelöltette magát, Friedrich Merz egykori frakcióvezető, Norbert Röttgen külpolitikai szakértő és Helge Braun ügyvezető kancelláriaminiszter. Azért döntöttek úgy, hogy ezúttal nem csak a párt küldöttgyűlése döntsön majd az új elnökről, mert a két utolsó választás drámai következményekkel járt. A 2018 végén megválasztott Annegret Kramp-Karrenbauer 2020 elején bedobta a törülközőt, mivel nem érzett elég támogatást sem a tartományi vezetők, sem Angela Merkel kancellár részéről, az idei év elején megválasztott Armin Laschetet pedig a szeptemberi parlamenti választási kudarcért terheli felelősség. A konzervatív nézeteket valló Friedrich Merznek mindkét alkalommal volt esélye a végső győzelemre, de végül mindkétszer a pártvezetés által támogatott mérsékelt politikus győzött. A választási vereség után azonban sokan változtatást követeltek, s a teljes tagság bevonását a tisztújítás folyamatába.
A három jelölt december 2-ig ismertetheti programját a párt tagsága előtt. Erre digitális formátumban kerítenek sort. A szavazás első fordulója december 4. és 16. között zajlik. Ha egyik jelölt sem kap abszolút többséget, a képviselők december 29. és január 12. között másodszor is leadhatják szavazatukat egy második fordulóban. Végül a január 21-én az alsó-szászországi Hannoverben tartott pártkongresszuson az 1001 küldött erősíti meg az alapszervezet döntését.
Szakértők azonban rámutatnak, a tagság bevonása a szavazás folyamatába demokratikus megoldás ugyan, de akár már rövidebb távon elmélyítheti a párt válságát. A bázis szakítana az Angela Merkel által képviselt centrista politikával és jobbra fordulna el. Ez azonban nagyon veszélyes fejlemény lenne a jelenlegi politikai helyzetben. Ha a leendő szociáldemokrata, környezetvédő, liberális kormány jól végzi a munkáját, akkor az még nagyobb krízisbe taszíthatja egy a kabinetet kitartóan támadó kereszténydemokrata pártvezetést.
A felmérések azt mutatják, hogy a pártelnökség után régóta áhítozó Merz a favorit a CDU/CSU támogatói körében. A Civey közvélemény-kutató intézetnek a Spiegel számára készített felmérése szerint a keresztény uniópártok szimpatizánsainak 56 százaléka szeretné, ha a 66 éves politikus lenne a CDU következő vezetője. Röttgen 45 százalékos, Helge Braun pedig 31 százalékos népszerűségnek örvend körükben.
Egy másik felmérés azonban jól illusztrálja Merz esetleges megválasztásának legnagyobb hátrányát: hiába kedvelik konzervatív kijelentéseiért a párt tagjai, a teljes lakosság körében nagy az elutasítottsága. Ha minden németet megkérdeznének a kereszténydemokrata jelöltekről, ez esetben szinte holtverseny alakulna ki Merz és Röttgen között, előbbi csak második lenne 35 százalékkal, míg Röttgen végezne az élen 37-tel. Viszont ami döntő: a megkérdezettek 51 százaléka egyértelműen negatívan vélekedik Merzről, Röttgen elutasítottsága viszont csak 34 százalék a teljes lakosság körében. Helge Braun esetében is magas, 49 százalékos a negatív vélemények aránya.
Ezek a számok azt is jelzik, hogy egyik jelölt sem nevezhető ideálisnak a jelenlegi CDU szempontjából. Nincs olyan személyiség a pártban, aki képes lenne betölteni az Angela Merkel távozásával keletkező űrt. A leköszönő kancellár ugyan már majdnem három éve nem pártelnök, valójában az ő dominanciája meghatározó volt mindez idáig. Azt is nehéz lenne elképzelni, hogy Merz 2025-ben kancellárjelölt lenne.
Merz harmadszor indul a CDU vezetői posztjáért. A párt megújítása érdekében Mario Czaja volt berlini egészségügyi szenátort javasolta leendő főtitkárnak és Christina Stumpp 34 éves baden-württembergi Bundestag-képviselőt főtitkár-helyettesnek. A főtitkár-helyettesi poszt azonban még nem létezik, ezt az alapszabály módosításával kellene létrehozni.
Merzhez hasonlóan Röttgen is megújulást ígért jelöltségében. Szerinte a dolgok nem haladhatnak tovább a régi kerékvágásban, de ő nem is sürget olyan konzervatív fordulatot, mint Merz. Sőt, inkább liberális színezetű politikus. Megválasztása esetén Franziska Hoppermann hamburgi Bundestag-képviselőt javasolná a CDU új főtitkárának.
A 49 éves Braun viszont Angela Merkel leköszönő kancellár bizalmasa, akit 2018 márciusa óta kancelláriaminiszterként szolgál. Múlt csütörtökön jelentette be, hogy indul az elnöki posztért. Mellettük egyedüli nőként Sabine Buder brandenburgi CDU-politikus is pályázni akart az elnöki posztra, de jelölését elutasították.