légimentés;siklóernyős;Vértesszőlős;

- Vértesszőlősi siklóernyős-baleset: gyanúsított lett a mentést végző helikopter parancsnoka

Több mint egy évvel a tragédia után jutott új fázisába a nyomozás.

Gyanúsítottként hallgatták ki annak a helikopternek a parancsnokát, mely részt vett a vértesszőlősi siklóernyős mentésében - derül ki a vádhatóság tájékoztatásából. 

Az előzményeket ismertetve kifejtik, 2020. július 05-én riasztás érkezett a Magyar Honvédség Pápa Bázisrepülőtérre arról, hogy egy siklóernyős a fák közé zuhant, ezért légimentésre van szükség. A kutató-mentő szolgálatot teljesítő gyanúsított a Magyar Honvédség helikopter parancsnokaként a helyszínt megközelítette, majd – miután a katasztrófavédelem a mentést a földről nem tudta végrehajtani, – megkezdte a paplanernyőjével együtt a fa lombkoronáján rekedt sértetlen siklóernyős mentését. Ennek során – miután a csörlőzést veszélyesnek ítélte meg – többszöri rárepülést követően a gyanúsított a helikopterrel elkezdte megközelíteni a siklóernyőst abból a célból, hogy a fedélzeten tartózkodó ejtőernyősök egy 60 méter hosszú alpinkötelet engedjenek le a részére, amelynek segítségével saját erejéből a felszínre ereszkedhet.

A megalapozott gyanú szerint ezen művelet végrehajtása során egyre közelebb repült a siklóernyőshöz, anélkül, hogy megfelelő módon tájékozódott volna a mentési körülményekről. Így a helikopter rotorja olyan turbulenciát okozott, melytől letörtek a faágak, majd belobbant a fán lévő siklóernyő. Ennek következtében a légörvény és a siklóernyő súlya letörte azt a faágat, ahol a balesetet szenvedett áldozat ült, aki földre zuhant.

Életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba, ahol több mint egy hónappal a történteket követően meghalt. 

Az eset során a letört faágak miatt a földön lévő mentőtiszt is megsérült, szerencsére ő könnyebb sérülésekkel megúszta a balul elsült mentési akciót. 

A gyanúsított nem tett vallomást és panaszt jelentett be a gyanúsítás ellen. A beadványt a Központi Nyomozó Főügyészség elutasította. Légi közlekedés halált okozó gondatlan veszélyeztetésének vétsége miatt folytat nyomozást a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség. 

Korábban lapunk írta meg elsőként, hogy a tragédiát követően rövid időn belül megváltoztatták a mentési protokollt és nem küldenek helikoptert a fán rekedt siklóernyősökért. Pintér Sándor belügyminiszter egyébként már tavaly szeptember végén az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén elismerte, hogy hiba történt a mentés során.

(Nyitóképünkön a tragédiát okozó helikopter.)

Szerdán Jász-Nagykun-Szolnok megyében és Békés megyében is érkeztek riasztások a katasztrófavédőkhöz.