Ha emberek sokaságát a kormány reklámkampánya, egészségügyi szakemberek
nyilatkozatainak sora sem győzi meg a koronavírus elleni védőoltások fontosságáról, mit lehetne még tenni? - kérdezte lapunk érdeklődésére egy keddi sajtótájékoztatón Áder János államfő.
Nos, potenciális tennivalókból nincs hiány.
Az már egy ideje egyértelmű, hogy az eddigi stratégia nem vezet további jelentős eredményekhez. Csak a napokban sikerült elérni a hatmillió beoltottat, amit májusra terveztek. Akik a második adagot is megkapták, jóval kevesebben vannak, akik pedig a harmadik oltást is felvették, azok sokkal kevesebben, mindössze 1,6 millióan. Vagyis nemcsak az oltatlanokat kell meggyőzni, hanem azokat is, akik bár kaptak egy-két szurit néhány hónapja, harmadik oltás híján nem biztos, hogy elegendő védettséggel rendelkeznek.
A legegyszerűbb az lenne, ha általánosan kötelezővé tennék az oltást. Bár sokak életét lehetne megmenteni, és a járványon is viszonylag gyorsan túlesnénk végre, politikailag ez annyira népszerűtlen és sok felelősséggel járó intézkedés lenne, hogy a jövő évi választások előtt biztosan nem fog rá sor kerülni. Az egészség védelme és az a plusz pár ezer áldozat, akik a következő fél évben hunynak majd el Covid-fertőzést követően, nem ér annyit a döntéshozóknak. Inkább sunyi módon a munkáltatókra tolták a felelősséget, kötelezzék ők a munkavállalóikat, ha akarják (és ha merik).
Lehetne újabb korlátozó intézkedéseket bevezetni, főleg az oltatlanok körében. Orbán Viktor “laborországában”, Ausztriában már él a 2G (beoltott és gyógyult) szabály - általános kijárási korlátozás, a szolgáltatások nagy részét csak a védettek vehetik igénybe -, de már Horvátországban is szigorúbbra vették a védekezést. Németország több tartományában szintén kitiltották az oltatlanokat a közösségi élet legtöbb területéről.
Ehhez képest Magyarországon továbbra sincs érdemi korlát az oltatlanok előtt, a milliárdokért legyártott védettségi igazolványok pedig legfeljebb söralátétnek jók. Egészségünkre.