vakcina;koronavírus;Sinopharm;

- Mennyire hatékony a Sinopharm vakcinája? Az ismert virológus megadja a választ

Mindegyik oltás jó, hiszen azon készítmények is csökkentik a járvány káros hatásait, melyek kevesebb antitestet termelnek.

Jó-e a Sinopharm? - tette fel a kérdést kedden, Facebook oldalán Kemenesi Gábor. Az ismert virológus ezt követően röviden meg is adta a választ: 

a többi vizsgált vakcina jobb, de ettől még a Sinopharm nem rossz.

Mindezt egy minap megjelent mongóliai tanulmányra hivatkozva közölte, melyben a Pfizer, az AstraZeneca, Sputnik V és Sinopharm vakcinák által kiváltott antitest termelést vizsgálták, valamint a legismertebb variánsok elleni kötőképességet. A főbb megállapítások közé tartozik, hogy a Sinopharm és Sputnik esetében alacsonyabb mennyiségű antitest termelés figyelhető meg a Pfizer és az AstraZeneca esetében. A Béta (Dél-Afrikai variáns) ellen a leggyengébb az antitestek kötőképessége, a Delta az eredeti Vuhani törzzsel nagyjából azonos mértékben inaktiválódik a vizsgált vakcinák által kiváltott antitestekkel. A vakcinációt követő fertőzés mindegyik esetében magasra tornázza az antitestek mennyiségét (ezt 99 egyénen sikerült vizsgálni). Ebben a tekintetben az AstraZeneca és Sinopharm esetében voltak lemaradó értékek.

A szakember szerint a tanulmány legfőbb üzenete, hogy a vakcinák keverése során mit mivel érdemes kombinálni, a gyengébb antitest termelést adó vakcinákra a jobb értékkel bírókkal érdemes ráoltásban gondolkodni. 

A tanulmány és a szakma is azon az állásponton van, hogy ettől még mindegyik vakcina jó, hiszen amennyiben nincs lehetőség válogatni, az alacsonyabb antitest választ kiváltók is csökkentik a járvány káros hatásait (kórházba kerülés, halálozás) és emelik az egyéni és társadalmi védelmi szintet

 - magyarázta Kemenesi Gábor.

Már 545-en vannak lélegeztetőgépen.