;

Lázár János;mezőgazdaság;élelmiszeripar;diszkontlánc;

- Lázár János kormányzati beavatkozással erősítené meg a hazai kiskereskedelmi láncokat

A Miniszterelnökség korábbi vezetője szerint az embereknek meg kell értenie: a patrióta élelmiszeripari fordulat nem azt eredményezi majd, hogy eltűnik a választék és drágább lesz az élelmiszer.

A koronavírus-járvány és az energiaválság alatt is szembesült Magyarország azzal, hogy bármikor veszélybe kerülhet az ország ellátása. Emiatt fontos a függetlenségre való törekvés - jelentette ki a Fidesz országgyűlési képviselője a portfolio.hu-nak adott interjújában.

Lázár János fontosnak nevezte, hogy a 21. század első évtizedében az önrendelkezés mellett az önellátását is visszaszerezze Magyarország, ahol jelenleg mintegy tízmillió ember számára kell megfelelő élelmiszert előállítani. Ehhez nagy volumenben jó minőségű alapanyag-termelésre van szükség, például a sertéshús és tejtermelés területén önellátónak kell lennünk, erre ma az ország nem képes, egyedül a csirkehús terén szereztük vissza a szuverenitásunkat -  tette hozzá.

Azt hangoztatta, hogy importellenes és amellett kardoskodik, hogy jöjjön létre egy magyar élelmiszer diszkontlánc, akár állami beavatkozással is. 

A patrióta politikával szemben persze könnyű populista szólamokat hangoztatni, népszerűsködni, hiszen az emberek többsége kedveli ezeket a külföldi láncokat, mert úgy érzik, nagy választékot és kedvező árakat kapnak tőlük. Itt tehát van dolgunk: fontos, hogy az emberek megértsék, a patrióta élelmiszeripari fordulat nem azt eredményezi majd, hogy eltűnik a választék és drágább lesz az élelmiszer. A magyar diszkontláncoknak ugyanolyan jónak, sőt jobbnak kell lennie, mint az említett multiknak, mert a magyar fogyasztók érdeke az első. Erről többet kell beszélnünk a jövőben

- magyarázta. 

Lázár János kritikával illette azt a korábbi megállapodást is, mely szerint az Aldi bejelentette, hogy kizárólag csak magyar frisshúst értékesít majd. Utóbbi kezdeményezés mögé egyébként beállt az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is. „Ez csak PR, aki elhiszi, naiv. Pontosan meg kellene vizsgálni a termékeket, de ezt valószínűleg a diszkontlánc sosem engedi majd. (...) Ezek a PR-megállapodások nem tudják megoldani azt a – nemzeti érdek érvényesülése szempontjából – hátrányos helyzetet, hogy magyar kézben és domináns pozícióban lévő élelmiszer diszkontlánc még 30 évvel a rendszerváltás után sincs Magyarországon.“

 

Azzal kapcsolatban, hogy korábban Jellinek Dániel meghatározó tulajdonrészt szerzett az Auchan hazai leányvállalatában, azt mondta, üdvözli, noha sokkal határozottabban kellene előremenni. Szerinte az is felmerül kérdésként, hogy az üzletember miért nem korábban és nagyobb mértékben szerzett tulajdoni hányadot. 

A Fidesz semmit sem bíz a véletlenre.