áremelkedés;ÉVOSZ;építőanyagok;

- Tovább nő az építőanyagok ára: átlagosan 20 százalékos drágulással számolnak, de áruhiány az nem lesz

Az energiaár-robbanás miatti folyamatok az építkezések átlagosan tíz százalékkal kerülhetnek többe.

Elkötelezettek a termelés fenntartása mellett az ágazati szereplők, ezért nem tart a magyarországi építőanyaggyárak leállásától – nyilatkozta a Világgazdaságnak Tibor Dávid. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Hazai Építőanyag-gyártó Tagozatának (HÉT) elnöke elmondta: hirtelen megnőtt energiaárak korrekciója, a jelenlegi energiaárszinttel számolva, a jövő év elején átlagosan 20 százalékos áremelést indokol az építőanyag-gyártásban. 

A lap szerint egy átlagosan 20 százalékos építőanyag-drágulás hatására nagyságrendileg 10 százalékkal kerül többe az építkezés és a felújítás, mivel a gyártók jelentős mennyiségű energiát használnak fel.

„A szálas és műanyag hőszigetelők, a gipszkarton lapok fogyasztói ára várhatóan 20 százalék felett fog emelkedni, a tégla és a kerámiaburkolatok ára akár még ennél is többel, a bányászott építőipari termékeké viszont átlag alatt nőhet”

Hozzáfűzték, hogy a jövő évtől fokozatosan megjelenő, az energiaköltség indukálta áremelések előtt nem sokáig élvezhették a piaci szereplők az alapanyagok piaci korrekcióját, a műanyag, az építőfa és az acél ára nemrég mérséklődött, igaz, máig ható drasztikus mértékű drágulást követően. 

A hazai gyártók most arra készülnek, hogy közösen fordulnak a kormányzathoz, az üzemanyagok hatósági árazásának mintájára a vállalati energiaárak megfékezését szorgalmazva, hogy az áram és a földgáz árának az állam még időben plafont szabjon.

„Az év elején még áruhiánytól szenvedő építőanyag-piacon közös érdek egy újabb krízishelyzet elkerülése, de felvásárlási lázra nem számítanak, mert bár a termelés teljes kapacitáson zajlik, raktárra senkinek sem volt lehetősége termelni az idén, így nincs mit felvásárolni”– mondta Tibor Dávid.

Egy százalékkal kellene legalább emelni a jegybanki kamatot, ilyen drasztikus lépésre 2008 óta nem volt példa.