Talán ma is hajlamosak vagyunk arra, hogy a hajléktalanságra, a szegénységre, a nélkülözésre mint társadalmi jelenségre tekintsünk, olyanra, aminek megvan a maga oka, és egyszerűen a társadalom rendje az, hogy élnek szerencsésebbek és kevésbé szerencsések, ezzel nekünk semmi teendőnk nincs, oldja meg más. A szolgáló szeretet példája azonban egészen mást vár tőlünk – hangsúlyozza az a körlevél, amit Szent Erzsébet ünnepe alkalmából a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia intézett a hívekhez.
A katolikus püspöki kar szerint a szeretet nemcsak cselekvő, tevékeny, hanem bátor is. „Szent Erzsébet vállalta, hogy kritika tárgya legyen, hiszen viselkedése aligha felelt meg a korabeli udvari etikettnek. Még esküvője sem volt pazarló, mert a lakoma ételeinek egy részét a szegények kapták. A radikális szeretet nem tudja elviselni a kompromisszumokat” – olvasható.
A körlevél idézi Ferenc pápa szegények világnapjára írt üzenetét. A szegények nem az egyházi közösségen kívüli emberek, hanem „testvéreink, akik szenvedéseiben osztoznunk kell, hogy enyhítsük szükségüket és kirekesztettségüket, hogy visszaadjuk elvesztett méltóságukat és biztosítsuk a számukra szükséges társadalmi integrációt.”
Szent Erzsébet példája arra tanít: a megosztás nem azt jelenti, hogy a világ minden gondját-baját magunkra vesszük, és minden nyomort enyhíteni akarunk, hanem annak vállalását, hogy a mindennapi életünkben megtesszük azt, amire lehetőségünk van – hívja fel a figyelmet a püspöki kar. A katolikus egyház munkatársai – teszi hozzá a körlevél – Magyarországon 166 intézményben gondoznak időseket, foglalkoznak fogyatékkal élőkkel, nyújtanak éjjeli menedéket hajléktalanoknak és törődnek a szenvedélybetegekkel.
A püspöki kar sajtószolgálatának tájékoztatása szerint a körlevelet vasárnap a katolikus templomokban tartott valamennyi szentmisén felolvasták.