;

oktatás;kormány;

- Cirkusz

A kormány célja, hogy az iskolák zavartalanul, jelenléti oktatásban működjenek, hiszen a munkába járó szülőknek és a gyermekeknek is ez a legjobb. Ezzel még egyet is lehetne érteni, ugyanakkor felmerül a kérdés, ha valóban ez a cél, miért nem tesznek meg mindent azért, hogy a jelenléti oktatás tényleg mindenhol zavartalanul működhessen?

A kormányzat szerint az iskolák mintegy két százaléka éritett valamilyen járványügyi intézkedésben koronavírus-fertőzések miatt. Legalábbis ennyiről tudnak (vagy ennyit vallanak be), hiszen rendszeres szűrés, tesztelés nincs, a tünetmentes fertőzöttekre nem is gondolnak. A diákok nagy része védőoltást sem kapott (a 12 éven aluliak még nem is kaphatnak), de akár oltott valaki, akár nem, a vírust elkaphatja és terjesztheti. Ennek ellenére nincsenek egységes, központi szabályozások, lényegében az intézményvezetőkön múlik, mennyire veszik komolyan a járványt, elrendelnek-e valamilyen megelőző, védekező intézkedést.

Az óvatosság helyett az oktatásirányítás inkább a vadászati világkiállításra (igaz, ott tömeg nem nagyon volt), a Lázár Ervin program keretében a Fővárosi Nagycirkuszba utaztatja a nagyrészt védtelen gyerekeket az ország minden tájáról. Aki elkapja a vírust és tüneteket mutat, azt hazaküldik, aki megfertőződött, de nincsenek tünetei, maradhat az iskolában, terjeszthet tovább. Sosem fog kiderülni, hogy mások tőle kapták el.

A tanárok több mint 90 százaléka elvben oltott. Igaz, Gulyás miniszter legutóbb azt mondta, most kérték Maruzsa köznevelési államtitkárt, mérje fel az iskolákban dolgozók átoltottságát. Ha ezzel eddig nem voltak tisztában, honnan jött a 90 százalék? Másfél éve élünk együtt a Coviddal, de a járványkezelés továbbra is egy cirkusz. Csak nem a szórakoztató fajta. A bohócok itt nem kiskutyákkal, hanem emberéletekkel játszanak.