Európai Parlament;újságírók;megfélemlítés;

Illusztráció.

- Parlamenti nem a megfélemlítésre Brüsszelben

A képviselő-testület állásfoglalásában többek között sürgeti a SLAPP korai szakaszban való elutasítását, a felperesekre kiszabható szankciókat és az áldozatok védelmét.

Nagy többséggel fogadta el az Európai Parlament (EP) csütörtökön a közérdekű ügyekről beszámoló újságírók és szervezetek megfélemlítését célzó stratégiai perek (angol rövidítése: SLAPP) visszaszorítását célzó állásfoglalását. Az EP-t aggasztja, hogy befolyásos vállalatok és politikusok jogi eljárások garmadáját indítják riporterek vagy civilek ellen abból a célból, hogy zaklassák, zsarolják és végső soron elhallgattassák őket. Magyarországon is volt erre példa, amikor jogi offenzíva indult az Átlátszó ellen, az oknyomozó portálnak az ATV tulajdonosváltásáról készült cikke miatt.

A képviselő-testület állásfoglalásában többek között sürgeti a SLAPP korai szakaszban való elutasítását, a felperesekre kiszabható szankciókat és az áldozatok védelmét. Az Európai Bizottság várhatóan a jövő év második negyedévében tesz erre javaslatot.

– Nincs helye az igazságszolgáltatással való visszaélésnek, ez az üzenete a döntésnek

– nyilatkozta a parlamenti határozat egyik szerzője, a máltai kereszténydemokrata Roberta Metsola. A Fidesz EP-képviselői egységesen nemmel szavaztak a jelentésre, amit közleményükben azzal indokoltak, hogy „a háttérben meghúzódó nyilvánvaló szándék az, hogy a Soros-hálózathoz tartozó szereplőket kivonják a törvények hatálya alól”.

Szombathely szocialista polgármestere szerint véget kell vetni a kormányzat településeket megszorító politikájának.