;

Európai Bíróság;magyar kisebbség;

Képünk illusztráció.

- A románoknak nem sikerült elkaszálni egy újabb kisebbségi kezdeményezést

Hiába próbálták megakadályozni, a kisebbségi régiók kiemelt uniós támogatáshoz juthatnak a jövőben.

Megakadt az EU Bíróság ellenállásán az a román szándék, hogy elkaszálják a kisebbségi régiók kiemelt uniós támogatására vonatkozó európai polgári kezdeményezést. A bírák ugyanis úgy döntöttek, hogy nem adnak helyt a keresetnek, amellyel a román kormány szerette volna megakadályozni, hogy az indítvány az EU napirendjén maradjon.

A Székely Nemzeti Tanács két tagja — másokkal együtt — még 2013-ban európai polgári kezdeményezésre irányuló javaslatot terjesztett az Európai Bizottság elé abból a célból, hogy az EU pénzügyi támogatási politikája keretében kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő körzetektől. Az indítványozók szerint biztosítani kell e térségek számára, hogy ugyanolyan eséllyel férjenek hozzá a különböző uniós alapokhoz, mint a többiek, miközben meg kell teremteni a garanciákat a sajátosságaik fenntartásához.

A biztosi testület elutasította a kezdeményezés bejegyzését arra hivatkozva, hogy a javasolt területen nincs lehetősége uniós szintű jogszabály kidolgozására. Az érintett két személy azonban megtámadta a bizottsági döntést az EU Bíróságán és egy hosszadalmas jogi procedúra után sikerrel járt. Az ítéletnek megfelelően az Európai Bizottság nyilvántartásba vette a polgári kezdeményezést, amit sikeres aláírásgyűjtés követett. Románia azonban eljárást indított a döntés megsemmisítése érdekében. Ezt a kérelmet utasította el most az uniós törvényszék. Következő lépésként a brüsszeli Bizottságnak el kell döntenie, hogy a kezdeményezés céljának megfelelően javasol-e konkrét intézkedéseket.

Érdekesség, hogy Románia hasonlóan járt el egy másik európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatban is: a nemzeti és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek védelmét és az unió kulturális és nyelvi sokszínűségét célul tűző „Minority SafePack” nevű indítványt is igyekezett zátonyra futtatni. Ebben a bírósági ügyben még nem született ítélet.

A szabályok értelmében legalább egymillió uniós polgár kezdeményezheti, hogy az Európai Bizottság — hatáskörén belül — terjesszen elő megfelelő javaslatot azokban az ügyekben, amelyekben szerintük közösségi előírásokra van szükség. A támogató nyilatkozatok összegyűjtésének megkezdését megelőzően a szervezőknek nyilvántartásba kell vetetniük a polgári kezdeményezést a brüsszeli testülettel. A sikeres aláírásgyűjtés még nem jelenti azt, hogy a kezdeményezők örülhetnek: a biztosi testület a folyamat végén is dönthet úgy, hogy nem tesz lépéseket, ezt azonban meg kell indokolnia.

Az új kabinet megalakulásáig Andrej Babis kormánya ügyvezetői tisztségben irányíthatja tovább az országot.