;

koncert;biztonság;sziget;

- Néha a fellépőket is figyelmeztetni kell

Travis Scott nyolc halálos áldozatot követelő amerikai koncertjének szervezői több olyan mulasztást is elkövethettek, ami a Sziget rendezvényein kizárt.

A Sziget rendezvényeit a törvényi előírásnál is szigorúbb biztonsági intézkedésekkel védik - közölte az amerikai Travis Scott koncertjén történt, nyolc halálos áldozatot követelő tragédia kapcsán lapunk megkeresésére Benis Dániel, a fesztiválszervező műszaki vezetője. A West Balkán tragédia után született 23/2011-es kormányrendelet szabja meg a 10 ezer részvevőnél nagyobb tömegrendezvények alapvető kereteit. Rendezvényeiken mintegy 20 fős irányítóközpont teljesít folyamatos szolgálatot, ahol a szervező például biztonsági, egészségügyi, pirotechnikai munkatársai vagy épp pszichológusai mellett helyet kapnak a hatóságok - így a rendőrség, a tűzoltóság vagy a katasztrófavédelem - képviselői is. (Ők irányítják az 1500-2000 fős biztonsági személyzetet is.) A hatóság bármikor felfüggesztheti a rendezvényt, de ilyen a Sziget három évtizedes történelmében még nem fordult elő. Igaz, a Balaton Sound egyik koncertjét az időjárási kockázatok miatt a Sziget biztonsági csapatának vezetőjeként Benis Dániel egyszer már leállíttatta. Ez mindig nagyon nehéz döntés, hisz az előírások sosem gördíthetnek szükségtelen akadályokat a szórakozás elé. Ugyanakkor természetesen mindenki sértetlenül szeretne távozni az eseményről. Tehát minden egyes koncert rendkívül alapos előkészítést - kockázatanalízist - igényel és szükség esetén a közbeavatkozás sem várhat.

Bár az amerikai zenész koncertjének tragédiájáról csak a híradásokban olvasott, a jelek szerint több illetékes is mulaszthatott. A koncert előtt nem csak a várható közönség szokásait, korosztályi sajátosságait kell kielemezni, de a fellépő stábjában is kell lennie olyan biztonsági felelősnek, aki - a művészi szabadság messzemenő figyelembe vétele mellett - az énekest figyelmezteti műsorszámának esetleges kockázataira. Egy eleve transzban lévő közönséget például nem érdemes további verekedésre, dulakodásra biztatni, érdemes elkerülni a beugrálásokat vagy a közönség mosh pitnek nevezett körtáncoltatását is. A közismerten "zúzós" koncerteket tartó Travis Scott esetében ez a figyelmeztetés a jelek szerint elmaradt, vagy legalábbis nem ért célt.

A Sziget nagyobb színpadainak nézőterén "hullámtörőknek" nevezett, többlépcsős taposókordonrendszerrel szabnak gátat a tömegnyomásnak, de biztosítanak minden pontról elérhető, kellően védett menekülési útvonalakat is. Természetesen koncert közben is figyelik a közönséget, kiválasztva a túlságosan bódult vagy sokkos rajongókat. Igaz, ilyenkor sokan tiltakoznak, mondván, jól érzik magukat, csak ők így szórakoznak.

Amikor valami miatt tömegpánik körvonalazódik, beindul egy öngerjesztő folyamat és egyre egyértelműbb a sérülésveszély, vagy netán már sérültek is lehetnek, a szervezőnek azonnal le kell állítania a koncertet. Ilyenkor a zene leállítása mellett az összes reflektort fel kell kapcsolni, jelezvén a még mindig extázisban lévő közönségnek és fellépőnek, hogy most biztonsági intézkedések következnek. A hírek alapján úgy tűnik, Travis Scott stábja ebben is késlekedett.

A Sziget évente 50-100 millió forintot költ kifejezetten a közönség biztonságára, de a műszaki vezető szerint ez nem pénzkérdés. 100 százalékos biztonság nem létezik, de a megfelelő feltételek megteremtése és nagyfokú odafigyelés révén 99 százalékban kizárhatók az emberi egészséget veszélyeztető tényezők - fogalmazott Benis Dániel. 

Jelenleg az egyik utasforgalomban haladó Combino-villamoson folyik a tesztelés.