"Fonyód Város Önkormányzata a Szaplonczay sétány átfogó felújítását valósítja meg, továbbá kiszolgálóépület létesítését, illetve a Sipos-hegyi és a Várhegy-kilátó fejlesztését tervezi.” Ez olvasható a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) október végén kiadott közleményében, amelyben az állami szervezet az elmúlt három évben megvalósult, illetve a jövő tavasszal esedékes, összesen közel 600 millió forintos, a balatoni kilátók, kilátópontok összekapcsolását célzó fejlesztéseit sorolja. Csakhogy a közleményben szereplő, tíz esztendeje átadott, 67 milliós uniós támogatással, összesen 97 millió forintból épült várhegyi Széplátó-kilátót másfél éve életveszélyessé nyilvánították, így azóta is zárva tart. A szakemberek szerint az építmény teljes faszerkezetét cserélni kell, vagyis nem fejlesztésre, hanem teljes felújításra lenne szükség.
A várhegyi kilátóról – ahogyan arról lapunk is beszámolt – tavaly áprilisban derült ki, hogy faszerkezetét tönkretette a házi cincér és egy gombafajta, vélhetően kivitelezési hiba miatt: Hidvégi József, a balatoni város fideszes polgármestere legalábbis szakértői jelentésre hivatkozva állította, az építő cég nem megfelelő faanyagot használt. Miután a kivitelező által a kilátóra adott tízéves garancia még nem járt le, Fonyód felszólította a céget a hiba kijavítására, vagyis, hogy saját költségére cserélje le a faszerkezet elemeit. A kilátót építő budapesti Mester-Építő Kft. azonban nem ismerte el a felelősségét, így a város az idén tavasszal keresetet adott be a bíróságra, amelyben a hibák kijavítása mellett az elmaradt turisztikai bevétel megtérítését is kérte. Tavalyi szakértői becslések szerint a felújítás költsége 60-80 millió forintra rúghat, ami az építőanyag-árak drasztikus emelkedés miatt az idén már százmilliós tétel, a belépőkből származó bevétel pedig tízmilliós tétel lehet évente.
A kilátót építő budapesti Mester-Építő Kft. rendre jól szerepel önkormányzati pályázatokon, az egyik fő megrendelőjük a fideszes vezetésű debreceni önkormányzat. A cég a debreceni Barna család érdekeltsége, a tulajdonos Barna Krisztina és Barna Gábor. Édesapjuk, Barna Gábor – korábban ő is társtulajdonos volt a Mester-Építőben – egyik korábbi érdekeltsége, az immáron felszámolás alatt álló Mester Nívó kft.-t számos szál fűzi Kósa Lajoshoz. Így Kósáék a Mester Nívó bevonásával adták el nagyerdei családi házukat. Később 2014-ben derült ki, hogy Kósa Lajos felesége éppen abban az óbudai lakóparkban vett százmilliós lakást, amelyet a Mester Nívó épített.
Fonyód és a kilátót építő cég közötti per jelenlegi állásáról kérdéseket küldtünk Hidvégi Józsefnek. Arra is kíváncsiak voltunk, mekkora kár érte a települést azzal, hogy az évi 30 ezer látogatót vonzó kilátó másfél éve – ráadásul két teljes nyári szezonban – zárva tartott. Rákérdeztünk arra is, hogy milyen fejlesztést terveznek az életveszélyessé nyilvánított Széplátón? Megkérdeztük, előfordulhat-e: azért, hogy a felújítást ne Fonyódnak kelljen kifizetnie, csak átcímkézték a projektet és állami támogatást szereztek hozzá?
A fonyódi polgármester azonban egy hét alatt sem válaszolt kérdéseinkre. Korábban a megyei lapnak úgy nyilatkozott, megfelelő bírósági ítélet során akár az idén ősszel elkezdődhet a rekonstrukció, ennek azonban mindeddig semmi nyoma. Hidvégi arról is beszélt, hogy a város 380 millió forint támogatást nyert el turisztikai fejlesztéseire, amelyek része a település magaspartján egy újabb kilátóhely megépítése és a sétány felújítása, a várhegyi parkoló kiépítése, továbbá a Széplátó deszkázatának kijavítására 5 millió forint erejéig.
Megkerestük az MTÜ-t is, nem tartanak-e attól, hogy a kilátó fejlesztésére adott támogatást valójában az önkormányzat a jelenlegi, életveszélyes állapot megszüntetésére használja? Válaszában a turisztikai ügynökség – ellentmondva saját közleményének – azt állította, a fonyódi várhegyi kilátó nem része a közel 600 milliós fejlesztési projektnek, így nem áll rendelkezésükre a témában információ. Ez azért is meglepő, mert az MTÜ oldalán tegnap is olvasható volt a már idézett közlemény, amelyben az áll: „A Magyar Turisztikai Ügynökség konzorciumvezetésével 589,05 millió forintos fejlesztés valósul meg a Balaton turisztikai térségben. (…) Fonyód Város Önkormányzata pedig a Szaplonczay sétány átfogó felújítását valósítja meg, továbbá kiszolgálóépület létesítését, illetve a Sipos-hegyi és a Várhegy-kilátó színvonalának fejlesztését tervezi.”