Hszi Csin-ping;Kínai Kommunista Párt;személyi kultusz;

- Látszólagos a béke a kommunista pártban

Ha minden olyan harmonikus lenne, akkor vélhetően nem lenne szükség a jelenlegi tisztogatási kampányra az igazságügyi és rendőri apparátusban.

A Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága elő akarja készíteni a terepet Hszi Csin-ping állam- és pártvezető számára, hogy harmadik ciklust is vállalhasson államfőként. A mintegy 370 tag és (nem szavazati joggal rendelkező) jelölt hétfőn, Pekingben kezdte meg négynapos plenáris ülését, hogy megvitassák a „történelmi állásfoglalást”. A párt 100 éves történetében 1945 és 1981 után ez csak a harmadik alkalom, hogy ilyen mérvű határozatot fogadnak el.

A hivatalos nyilatkozatok szerint az állásfoglalás a párt „nagyszerű eredményeit és történelmi tapasztalatait” hivatott összefoglalni. Megfigyelők szerint a határozat célja, hogy a 2022 őszén tartandó pártkongresszus előtt megszilárdítsák Hszi elnök hatalmi pozícióját, lehetővé téve számára a harmadik ciklust. Így az államfő Mao Ce-tung után az első olyan vezető lesz, aki két ciklusnál tovább marad hatalmon.

A kínai propaganda felerősítette a személyi kultuszt a 68 éves állam- és pártvezető körül. A Hszinhua állami ügynökség „az elszántság és a tettek emberének, a mély gondolatok és érzések emberének” nevezte. Látásmódját és munkára való hajlandóságát is dicsérték.

E tekintetben is Hszi Csin-ping vezetési stílusa egyre jobban hasonlít Maoéhoz. Amint abban is, hogy azt sugallja: mindent jól csinál. Mao egykor úgy vélte, hogy „a múltat a jelen szolgálatába kell állítani”. Egyúttal 1945-ben határozatot fogadott el „pártunk történetének egyes kérdéseiről”, amelyben egy szó különösen gyakran fordul elő: hibák. Ám nem önkritika volt ez részéről, hanem a párton belüli ellenfeleinek hibáira gondolt. A több mint 50 oldalas dokumentum magáról Maóról azt állította, hogy az ő irányvonala mindig „teljességgel helyes” volt.

Hszi Csin-ping 2017 óta folyamatosan saját hatalmának kiépítésén dolgozik. Akkor hirdette meg az „új korszakot”. Minden jel szerint arra törekszik, hogy elfojtsa az autonóm törekvéseket a párton belül. Ez pedig az említett személyi kultusszal párosul, a központi televíziós csatorna, a CCTV esti hírműsorának nagy része azzal foglalkozik, milyen nagyszerű eredményeket ért el a kínai elnök.

Látszólag tehát tökéletes az összhang a párton belül, ha azonban minden olyan harmonikus lenne, akkor vélhetően nem lenne szükség a jelenlegi tisztogatási kampányra az igazságügyi és rendőri apparátusban. Pénteken hivatalosan letartóztatták a titkosrendőrség korábbi vezetőjét, Szun Li Junt. Nemcsak korrupcióval vádolják, hanem valami még rosszabbal: a pártvezetéssel szembeni hűtlenséggel, emlékeztet a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Hszi korábban a korrupció elleni harc jegyében számolt le vélt vagy valós ellenfeleivel. 

Csehországban megszületett az ötpárti megállapodás az új kormánytól. Nagy kérdés, az államfő elfogadja-e Petr Fiala kormánylistáját.