megfigyelés;lehallgatás;Pegasus;

- A nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke a Pegasus gyártójától próbálja megtudni azt, amit a kormány eltitkol előlünk

Stummer János a testület következő ülésén kezdeményezni fogja a Pegasus-szerződés titkosítás alól történő feloldását és az ezzel kapcsolatos vizsgálóbizottság felállítását.

"Levelet küldtem az izraeli NSO Group vezetőinek, hogy tájékoztassanak bennünket arról, amiről a magyar kormány nem hajlandó beszélni: kiket, mikor, milyen felhatalmazással, milyen időszakban figyeltek meg?"

- írta hétfő délutáni Facebook-bejegyzésében a nemzetbiztonsági bizottság jobbikos vezetője. Stummer János jelezte, a testület következő ülésén kezdeményezni fogja a Pegasus-szerződés titkosítás alól történő feloldását és az ezzel kapcsolatos vizsgálóbizottság felállítását. 

A politikus az alábbi kérdésekre szeretne választ kapni a kiberfegyvert kifejlesztő cégtől:   

  • Pontosan mit tekintenek "visszaélésszerű" használatnak? Milyen szempontok alapján döntik el, hogy mely műveletek esnek ebbe a kategóriába?

  • Amennyiben a "visszaélésszerű" használat észlelésre kerül bármely felhasználó részéről, az NSO Group szervezeti rendszerén belül milyen belső protokoll lép életbe?

  • Milyen esetben történik meg a szerződés felbontása és a hozzáférés megszüntetése?

  • Az NSO Group történetében hány alkalommal bontottak eddig szerződést partnereikkel a termékük "visszaélésszerű" használata miatt?

  • Indult-e valamilyen vizsgálat az NSO Group szervezetén belül az Önök által forgalmazott termék magyarországi használatával nyilvánosságra kerültekkel kapcsolatban?

  • Fontolgatják-e a szerződés felbontását a magyarországi partnerrel?

Mint lapunk is megírta, Stummer János arról beszélt egy vasárnapi interjúban, hogy látta a Pegasus-szerződést, ami egy élő keretszerződés, azonban a mellékleteket nem ismeri, csak a közepét. Pontos számot nem tudott mondani, hány embert figyelhetnek meg ilyen módon, ám becslése szerint az érintettek több mint százan lehetnek. A Pegasus-ügy azt követően forrósodott fel, hogy hosszas kormányzati hallgatás után a honvédelmi és rendészeti bizottság elnöke, Kósa Lajos beismerte, a magyar kormány megvásárolta a hírhedt izraeli kiberfegyvert.

Az egykori uniós biztos kizárólag a valódi problémákra koncentrál.